Podle investora Šantovky Tower ochranné pásmo neexistuje. Rozhodnout musí kraj

Společnost Office Park Šantovka se odvolala proti rozhodnutí stavebního odboru olomouckého magistrátu, který v listopadu znovu potvrdil existenci ochranného pásma v okolí městské památkové rezervace. V této části města chce firma postavit výškovou budovu Šantovka Tower, což ale podle ministerstva kultury ochranné pásmo nepřipouští. Developer ale tvrdí, že magistrát své rozhodnutí špatně zdůvodnil, odvolání posoudí krajský úřad. Město o tom informovalo na úřední desce.

Podle ministerstva kultury není možné v ochranném pásmu městské památkové rezervace stavět výškové budovy. Existenci takové zóny ale firma Office Park Šantovka dlouhodobě zpochybňuje a tvrdí, že 76 metrů vysoký věžák v památkově chráněném území stát nebude. 

Společnost požádala olomoucký magistrát, aby celou záležitost objasnil, jeho úředníci už v říjnu 2017 rozhodli, že pozemky pro Šantovka Tower jsou na území ochranného pásma rezervace. Podle magistrátu bylo toto pásmo řádně vyhlášeno 27. července 1987. 

Developer má však na celou situaci jiný názor. Podle jednatele firmy Richarda Morávka bylo ochranné pásmo přiřazeno k městské památkové rezervaci, jejíž vyhlášení v roce 1971 nebylo zveřejněno ve sbírce zákonů, tudíž ani právně nevznikla. Rezervace prý byla správně vyhlášena až v roce 1987, ale už bez ochranného pásma. 

Nemůžeme přezkoumat třicet let staré rozhodnutí MěNV, tvrdí radnice

Morávek se odvolal ke krajskému úřadu a tvrdí, že magistrát při posuzování nové žádosti nepostupoval správně. Argument, že radnice nemá oprávnění zpětně přezkoumávat rozhodnutí městského národního výboru z roku 1987, podle něj neobstojí. Magistrát se údajně nesprávně opřel o dřívější verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS).

NSS podle developera v jiném sporu rozhodl o právní existenci kulturní památky, zatímco v Olomouci se pře týká existence ochranného pásma památkové rezervace. Morávek argumentuje tím, že právní regulace ochranných pásem se od kulturních památek výrazně liší. Závěry NSS tak prý nelze použít při určení právního vztahu k ochrannému pásmu.

Regulaci už dříve zrušil soud

Zákaz stavby výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci se promítl v územním plánu z roku 2014. Regulaci ale posléze zrušil soud, podle kterého je třeba povolenou výšku nových staveb u centra Olomouce v územním plánu lépe zdůvodnit. Zastupitelstvo ale změnu územního plánu, která by stavbě Šantovky Tower zabránila, neprojednalo. 

O stavbě třetího věžáku v Olomouci se mluví už několik let. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle kterých by poškodila historické panorama města. Společnost Office Park Šantovka tvrdí opak. V létě firma získala pro svůj projekt územní rozhodnutí, což je důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Máme čtyři verze vzniku požáru, všechny úmyslné, řekl policejní prezident

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání krizového štábu svého resortu, které svolal kvůli požáru v areálu firmy v Pardubicích, v pátek odpoledne řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí a že příslušné orgány ještě později vyhodnotí, zda nezvýšit stupeň ohrožení terorismem. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby. Pozdě odpoledne se sešla Bezpečnostní rada státu.
12:57Aktualizovánopřed 6 mminutami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
před 1 hhodinou

Hasiči zlikvidovali požár haly v Pardubicích

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Hasiči v pátek odpoledne uvedli, že už požár zlikvidovali. Podle Miroslava Poláka z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebylo v hale nic, co by souviselo s vlastní výrobou. Uvnitř byl uskladněn hlavně stavební materiál připravený na chystanou rekonstrukci.
07:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Otevřela se zmodernizovaná stranice metra B Českomoravská

Cestující pražské MHD mohou od pátečního dopoledne znovu využívat stanici linky metra B Českomoravská. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po rekonstrukci, která trvala přes 14 měsíců. Město usilovalo o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v přilehlé O2 areně od 24. do 29. března.
před 8 hhodinami

Kriminalisté odhalili korupci u zkoušek pro revizní techniky

Ústečtí kriminalisté obvinili tři zaměstnance Technické inspekce České republiky (TIČR). Viní je z desítek nelegálně vydaných osvědčení pro revizní elektrotechniky a přijímání úplatků. Policisté zadrželi u jednoho z nich čtyři miliony korun v hotovosti.
před 12 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 20 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánovčera v 16:28

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
včera v 14:26
Načítání...