Zastupitelé Olomouce opět neprojednali výškový limit. Opozice se obává stavby „mrakodrapů“

Zastupitelstvo Olomouce opět neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškové limity pro zástavbu v těsné blízkosti centra města. Tato regulace by zřejmě zabránila stavbě výškové budovy Šantovka Tower, její investor měl k úpravě územního plánu několik námitek. Návrh na jejich zamítnutí ale zastupitelé těsně neschválili.

Po pondělním rozhodnutí olomouckých zastupitelů nebudou v okolí historického jádra města ani nadále platit žádné výškové limity. Například investor, který nedaleko centra plánuje postavit 76 metrů vysokou budovu, získal pro svůj projekt už minulý týden územní rozhodnutí, což je důležitý předstupeň pro vydání stavebního povolení. 

Odpůrci stavby spoléhali na to, že olomoucké zastupitelstvo odsouhlasí zavedení výškových limitů, a tím pádem by případná stavba takto vysokých budov nebyla v centru možná. Záměr ale přes zastupitele neprošel, což okamžitě zkritizovala opozice.

Projednávání změny územního plánu bylo zamítnuto dvaadvaceti hlasy v tajném hlasování. „Boj o férovou veřejnou správu jsme prohráli o jeden hlas. Šantovce Tower teď už nic nestojí v cestě,“ uvedlo na Facebooku opoziční hnutí ProOlomouc.

Olomoucký primátor Mirek Žbánek (ANO) řekl, že o dalším postupu bude městská rada jednat 25. června, tedy předtím, než vyprší lhůta pro podávání odvolání proti vydání územního rozhodnutí. Zastupitelé v pondělí dali úředníkům za úkol upravit návrh změny územního plánu a prověřit možnost nastavení výškového limitu a variant umístění výškové stavby.

Město může mít problém kvůli smlouvě s investorem

O stavbě výškových budov v Olomouci se mluví už několik let. S plánem investora postavit Šntovka Tower nesouhlasí památkáři i někteří odborníci. Investor tvrdí, že budova by panorama města nenarušila a poukazuje na smlouvu z roku 2010, ve které se město zavazuje na projektu Šantovka spolupracovat. 

Právník Petr Konečný, který v tomto sporu zastupuje město Olomouc, tvrdí, že výsledek případného soudu mezi investorem a radnicí ohledně smlouvy z roku 2010 nelze odhadnout. Konečný zastupitele upozornil, že existuje jistá míra rizika vzniku problému.

Podle advokátky a bývalé zastupitelky Dominiky Kovaříkové se ale smlouva týká jenom už postavené Galerie Šantovka a sousední tramvajové trati. Dokument prý neobsahuje konkrétní informace o etapách projektu ani výškové údaje. „Tím, že se stanoví výškové limity, rozhodně nemůže dojít k porušení smlouvy,“ řekla.

Výškové limity v Olomouci zrušil soud

Změnu územního plánu nebylo podle magistrátu možné projednat dříve, protože ministerstvo kultury (MK) na popud investora na začátku roku oznámilo, že posuzuje svůj dřívější názor na už připravenou úpravu územního plánu.

MK v čele s bývalým primátorem Olomouce Antonínem Staňkem (ČSSD) mělo Olomouci do konce dubna oznámit, zda potvrdí své předchozí stanovisko nebo vydá nové. Kvůli úřednímu jednání o existenci ochranného pásma městské památkové rezervace tak zatím ale neučinilo.

Před několika lety MK stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci zakázalo, což se promítlo v územním plánu z roku 2014. Výškové limity ale později zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani stavební uzávěru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 2 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
před 5 hhodinami

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
před 19 hhodinami

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
před 23 hhodinami

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
včera v 11:14

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Lidé platí za bydlení ve staré továrně na Chrudimsku, dle starosty je to obchod s chudobou

Desítky lidí v Chrasti na Chrudimsku žijí podle úřadů v nebezpečném areálu staré továrny. Radnice sice už před měsícem nařídila jednu z tamních budov vyklidit, nájemníci ale zůstávají a zatím nikdo neví, kam s nimi. Věcí se zabývá i policie.
včera v 06:20

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
13. 7. 2025
Načítání...