Obchvat Zvole na Šumpersku je konečně hotový. Lidé oslavují

Zvole – Vedení vesnice Zvole na Šumperku dnes v podvečer pozvalo všechny obyvatele na lidovou veselici – s gulášem, pivem nebo limonádou zdarma. K oslavě je pádný důvod. Po téměř jedenácti letech příprav a stavební činnosti dnes Ředitelství silnic a dálnic otevřelo obchvat této obce i přilehlé osady Vlachov, která patří pod Lukavice. Do dneška muselo asi tisíc lidí snášet, že jim pod okny jezdilo až 15 tisíc aut či kamionů denně.

Stavba asi tříkilometrového úseku rychlostní silnice I/44, která odvedla dopravu mimo obec, stála téměř miliardu korun. Cesta se čtyřmi mosty a protihlukovými stěnami se stavěla enormně dlouho. Dva vlastníci totiž odmítali prodat pozemky a spory o vyvlastnění řešily soudy. Samotné práce začaly v roce 2011, na čas je ale přerušil nedostatek peněz. „Trvalo jedenáct let, než se vše podařilo vyřešit,“ shrnul starosta Zvole Josef Najman. Stavbaři nakonec překvapili, když cestu dokončili o dva měsíce před oficiálním termínem.

„Jsme opravdu šťastni. Už jsme tomu ani nevěřili,“ říkají obyvatelé Zvole, kteří museli snášet hluk, otřesy, prach i zápach z mimořádného provozu. Prodat dům a odstěhovat se někam, kde je větší klid, nešlo. Kdo by měl zájem? Proud aut a kamionů valících se obcí jim také omezoval každodenní pohyb. Především tam ale nebylo bezpečně.

Kvůli nedostatku místa nebylo možné na původní silnici protínající obec vybudovat chodníky ani odstavné pruhy. „Docházelo k ohrožování chodců i cyklistů, navíc se tvořily kolony,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Situaci zhoršilo zrušení pěti přechodů, které neodpovídaly normám. „Nakonec se podařilo jeden nový přechod postavit, do konce roku chceme přidat další,“ řekl starosta Najman. Jemu samotnému prý ráno trvalo deset až patnáct minut, než frekventovanou silnici, kolem které se točil život vesnice, přešel.

Otevřením tohoto úseku, který navazuje na obchvat nedalekého Rájce, se uleví především lidem ze Zvole a Vlachova, pomůže i celému regionu. Urychlí cestování do Olomouce a dál do Polska i směrem do Čech a na Prahu. „Je to velmi důležitý úsek, který spojuje centrální část kraje s Jesenickem,“ řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Na tuto stavbu by pak měla navázat další část mezi Vlachovcem a Mohelnicí a napojení silnice na obchvat kolem Zábřehu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Noční déšť částečně ochladil hořící budovu ve Zlíně, hašení pokračuje

Hasiči sedmým dnem likvidují rozsáhlý požár výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Noční déšť požářiště částečně ochladil. Hasiči však nadále prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Kvůli bouřkám, které v úterý večer a v noci na středu zasáhly region, se obávali silného větru. Mohl by mít vliv na stabilitu budovy. Neměl však takovou rychlost, aby bylo nutné evakuovat okolní stavby, řekl ve středu krajský mluvčí sboru Kamil Tlušťák. Kvůli bouřkám však hasiči v regionu zasahovali u dalších událostí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po srážce autobusů na Kladensku je 17 zraněných, jedna žena vážně

U Lidic na Kladensku ve středu ráno havarovaly dva autobusy Pražské integrované dopravy. Záchranáři ošetřili celkem sedmnáct lidí. Jedna žena má středně těžké zranění, vrtulník ji přepravil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Další zranění jsou lehčí. Silnice I/61 je uzavřená. Kladenští kriminalisté nehodu vyšetřují kvůli možnému podezření z obecného ohrožení, dechové zkoušky obou řidičů byly negativní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Střelbu v Praze policie řeší jako vraždu a pokus o sebevraždu

Při střelbě v Praze 10 v Herbenově ulici ve středu zemřel jeden člověk a další byl zraněn. Detektivové dle prvotního šetření zjistili, že se s největší pravděpodobností jedná o vraždu asi jedenapadesátileté ženy a pokus o sebevraždu o čtyři roky staršího muže, šlo o bývalé rodinné příslušníky. Nikomu nehrozí žádné další nebezpečí, uvedli policisté na síti X. Původně oznámili, že po pachateli pátrají.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Děčín reklamuje novou lávku přes Labe, prkna se začala vlnit

Děčín chystá reklamaci nové lávky přes Labe za zhruba 120 milionů korun. Pro veřejnost je otevřená od května. Prkna z tropického dřeva se na několika místech zvlnila a podle vedení města mohou být nebezpečná pro chodce i cyklisty. Příčinu deformace mají určit znalci.
před 13 hhodinami

Výstraha před silnými bouřkami se nenaplnila, uvedl ČHMÚ

Výstraha před velmi silnými bouřkami, kterou na úterý vydali meteorologové, se zatím nenaplnila. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v podvečer na síti X informoval, že předpověď nevyšla, situace byla podle meteorologů složitá. Následně meteorologové výstrahu před velmi silnými bouřkami zrušili. Bouře, které měly zasáhnout celé území, působily odpoledne problémy pouze ve středních Čechách, hasiči tam měli více výjezdů. Na Příbramsku meteorologové zaznamenali supercelu.
14. 7. 2026Aktualizováno14. 7. 2026

Vědci odhalili slabá místa viru klíšťové encefalitidy

Virus klíšťové encefalitidy mívá na povrchu slabá místa, kde virovou membránu nekryje proteinový obal. Není tedy uspořádaný tak dokonale, jak vědci dosud předpokládali, ukázal výzkum institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Objev může přispět k vývoji léčiv nebo vakcín.
14. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.