Obce kolem Bohdalova na Žďársku zlepší zásobování vodou. Získaly evropskou dotaci

V Bohdalově na Žďársku a v dalších obcích napojených na stejný skupinový vodovod se zlepší zásobování pitnou vodou. Svaz vodovodů Bohdalov kvůli tomu chystá investici za 55 milionů korun. Připojí nové vodní zdroje, rozšíří kapacitu vodojemu a pořídí novou technologii úpravy vody. Na projekt dostane dotaci z evropského Operačního programu Životní prostředí.

„Po napojení dvou nových zdrojů by mělo dojít k tomu, že budeme mít nejen dostatek pitné vody, ale měla by být výrazně lepší i její kvalita,“ řekl Arnošt Juda (nestraník), starosta městyse Bohdalov.

V dřívějších suchých letech se v tomto území začal projevovat nedostatek vody, poprvé v suchém létě roku 2015. Poslední léta, kdy víc pršelo, nebyly tak zásadní problémy s množstvím vody. „Ale měli jsme problém s kvalitou, v pitné vodě se objevily metabolity pesticidů,“ řekl starosta. Svazek obcí kvůli tomu musel žádat úřady o vydání výjimky.

Se zvýšeným množstvím acetochloru ESA v pitné vodě se podle starosty potýkají i jinde v republice. Ke skupinovému vodovodu Bohdalov podle něj budou díky chystané investici připojené zdroje podzemní vody, kde podle rozborů acetochlor nebyl nebo se vyskytl jen ve výrazně podlimitním množství.

Nová technologie úpravy vody

Nová technologie úpravy pitné vody bude obsahovat uhlíkové filtry, které mohou odstraňovat například i znečištění z pesticidů. Když bude voda kvalitní, nebudou se muset filtry použít. „Ale pokud by někdy došlo k nějakým kvalitativním problémům, tak už budeme na tu nepříznivou variantu připraveni,“ řekl Juda.

Skupinový vodovod kromě městyse zhruba s dvanácti sty obyvateli zásobuje pitnou vodou také obce Březí nad Oslavou, Kotlasy a Pokojov. Nově bude propojený s vodovodem v Chroustově, protože se metabolity pesticidů vyskytují i v tamních vrtech. Dotovanou akci budou pro Svaz vodovodů Bohdalov podle věstníku veřejných zakázek provádět firmy Gremis a VHS Žďár nad Sázavou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum pro zakládání kancelářských objektů a vědeckých firem. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Podle dostupných informací jde o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu a pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou.
07:32Aktualizovánopřed 1 mminutou

Jihlava otevře unikátní šachtu. Připomene těžbu stříbra

Už letos v létě by se první návštěvníci mohli podívat na unikátní technickou památku Jihlavy, která připomene historii dobývání stříbra. Veřejnosti se otevře Šachta svatého Jiří. Momentálně v ní probíhají práce, díky nimž bude přístup do prostoru šachty bezpečný.
před 4 hhodinami

Sníh komplikoval dopravu na Karlovarsku, k nehodám došlo i v Plzeňském kraji

Sněžení v Karlovarském kraji zkomplikovalo dopravu, především na Karlovarsku napadlo nad ránem místy i několik centimetrů mokrého sněhu. Na silnici I/6 na výjezdu z Karlových Varů blokovala kolona vozidel průjezd, silnice byla několik desítek minut neprůjezdná. Sníh napadl také v Plzeňském kraji, na mokrých vozovkách se stalo několik nehod. Podle policie jich ale nebylo nijak výrazně vyšší množství.
10:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Nejsou to pěstouni, přesto mění dětem život. Hostitelů je málo

Nadační fond Spoluživot hledá nové hostitele pro děti z dětských domovů. Hostitelská péče je málo známou alternativou k náhradní rodinné péči. Na rozdíl od adopce či pěstounství dítě nepřichází do nového domova na každodenní bydlení. Hostitel se nestává náhradním rodičem, ale nabízí možnost trávit společný čas a navázat dlouhodobý vztah. V dětských domovech v Česku žije přes čtyři tisíce dětí.
před 6 hhodinami

VideoPřemnožení komárů monitorují vědci na jihu Moravy

Líhniště komárů hledají vědci v lužních lesích jižní Moravy. Pomocí letadla a dronů chtějí zmapovat tůně, kde se hmyz líhne. Na pozoru se mají i před nenápadnými sníženinami. Stačí trocha vody a půda ožije. „Na jeden metr čtvereční tam může být až několik tisíc vajíček. Ona samozřejmě laickým okem nejsou vidět,“ sdělil geoinformatik Jan Brus z Univerzity Palackého v Olomouci. V CHKO Soutok jsou komáří kalamity obvyklé v létě, při hrozícím přemnožení pak vědci zakročí postřikem. „Nechceme ty komáry zničit, ale limitovat je na únosnou mez,“ dodal Brus.
před 13 hhodinami

VideoItálie zapůjčila muzeu v Mladé Boleslavi výjimečný motocykl z roku 1905

Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek navštívil Prahu a se svým českým protějškem Petrem Pavlem se shodl na tom, že vzájemné vztahy obou států jsou na velmi dobré úrovni. To může dokládat i zápůjčka motocyklu Laurin a Klement z roku 1905, o kterou se zasadila také česká hlava státu. Je to vůbec první motocykl na světě se čtyřválcovým řadovým motorem. Ve své době motorka představovala technologický vrchol. Stroj na sklonku první světové války z fronty odvezli italští vojáci, když zabavovali vše, co zůstalo po rakousko-uherské armádě. Pavel si motorku prohlédl vloni v létě v muzeu v Římě. Itálie teď výjimečný motocykl zapůjčila muzeu Škody Auto v Mladé Boleslavi. O možnosti vyrobit jeho repliku se stále jedná.
před 22 hhodinami

S přípravou na krizové události záchranářům pomáhají předchozí zkušenosti i speciální technika

Zhruba dvě stě záchranářů z Evropy a Izraele debatovalo v Praze o tom, jak zvládnout krizové události, jako jsou teroristické útoky, střelba v budovách či dopady extrémního počasí. Připravenost na mimořádné události vyhodnocovali po zkušenostech z uplynulých let. Při práci jim výrazně pomáhají i unikátní velkokapacitní vozy, se kterými zasahovali třeba u požáru v Hřensku, po tornádu na Moravě nebo u střelby na filozofické fakultě v Praze.
před 22 hhodinami

Na Semilsku shořel průmyslový areál. Předběžné škody činí tři sta milionů

U obce Horka u Staré Paky na Semilsku shořel průmyslový areál s kovovýrobou. Předběžnou škodu po rozsáhlém požáru odhadli hasiči na tři sta milionů korun. Událost se obešla bez zranění. Ve 20:00 vyhlásil velitel zásahu lokalizaci, oheň dostali hasiči pod kontrolu a dál se nešíří. Zásah ale potrvá ještě dlouho.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...