Novojičínské dílny pro handicapované se přesouvají do nových prostor

Nový Jičín - Novojičínské sociálně-terapeutické dílny pro handicapované se stěhují do nových prostor. Slezská diakonie je od města dostala zdarma. Radnice chce tímto pomoct zachránit její těžkou finanční situaci. Terapeutické dílny vyčerpaly peníze z evropských fondů a od státu získaly jen necelou desetinu potřebných financí.

Ještě před dvěma měsíci se tady pilně pracovalo. Teď zejí místnosti terapeutických dílen střediska Effatha prázdnotou. Klienti místo výroby košíků a keramických hrníčků pomáhají se stěhováním. Vyhnal je vysoký nájem. „Vynaložené prostředky pro provoz těch dílen byly velmi vysoké a pro nás v tuto chvíli a v tuto situaci neúnosné,“ prohlásila Gabriela Lhotská, koordinátorka sociálně-terapeutických dílen Slezské diakonie.

Slezská diakonie se s prosbou o pomoc obrátila na radnici. Ta jí vyšla vstříc a nabídla jí volné prostory v domě s pečovatelskou službou. „Odsouhlasili jsme bezplatnou výpůjčku na dobu neurčitou. Terapeutické dílny jsou pro nás priorita a chceme si je tady udržet,“ podotkl Jaroslav Dvořák, starosta Nového Jičína.

3 minuty
Reportáž Alexandry Přečkové
Zdroj: ČT24

Na nedostatek peněz doplácí i terapeutické dílny ve středisku Eben-Ezer v Českém Těšíně. Slezská diakonie je musela výrazně omezit. Z původně osmi dílen zůstala jen jediná, i ta ale možná brzy skončí. „Byli jsme nuceni zažádat o odregistrování služby sociálně-terapeutických dílen a lhůtu máme do 10. května,“ konstatovala Zuzana Wronková, koordinátorka sociálně-terapeutických dílen Slezské diakonie.

Dílny přišly o evropské peníze a zůstaly závislé na státu a na krajích. Finančně jim vypomáhají i obce. Jejich dotace se ale výrazně snížily. „Ten výpadek do městského rozpočtu je výrazný a netýká se to jen Českého Těšína, ovšem počítáme s tím, že pokud by se ta situace zlepšila, tak na konci roku jim přispějeme ještě větší měrou,“ prohlásila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Táňa Švrčková, mluvčí MPSV:

„Provoz dílen byl v posledních třech letech financován z Evropských sociálních fondů. Nyní se mnoho žadatelů uchází o prostředky ze státního rozpočtu, kde jsou peníze velmi omezené. Kraje mohou znovu čerpat peníze z EU, zatím se tomu tak ale neděje.“

Slezská diakonie provozuje celkem pět terapeutických dílen. Pokud nezíská další peníze, většinu bude muset uzavřít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 7 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 10 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 15 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...