Nemocnici v Nymburku ochromil kyberútok, péče ohrožena není

Nahrávám video

Nymburskou nemocnici v úterý ráno ochromil rozsáhlý kybernetický útok na informační systémy. Péče o pacienty není ohrožena, zařízení ale funguje v nouzovém režimu. Pacienti nemohou používat platební terminály, čekací doby na některá vyšetření se mohou prodloužit. Situaci nemocnice řeší, kvůli rozsahu útoku zatím ale není jasné, kdy se vrátí do standardního režimu, uvedl na webu nemocnice její jednatel Martin Dvořák.

„Přestože na řešení celé situace usilovně pracujeme, znamená to určitá omezení i pro naše pacienty. Nikdo z nich nebyl ohrožen na životě ani zdraví, nadále zajišťujeme akutní a neodkladnou péči a celá situace se nijak nedotkla ani naší porodnice. Spolupracujeme se Zdravotnickou záchrannou službou, s okolními nemocnicemi a také s ambulantními lékaři,“ vyjmenoval Dvořák.

Nemocnice doporučuje, aby si lidé předem telefonicky ověřili na recepci, že plánovaný termín jejich vyšetření nebo zákroku platí. Vyzývá je k návštěvě ambulancí pouze v akutních případech.

„Jsme přepnutí z digitálního režimu, který funguje běžně ve všech nemocnicích, do analogového, kdy veškerá datová komunikace je nahrazena papírovou formou, telefonem. Tímto způsobem je předávání informací a dat zajišťováno,“ přiblížil po 23. hodině pro ČT24 Dvořák.

Přeložení jednoho pacienta

Zopakoval, že péče o pacienty není ohrožena a nebyla ani během dne. „Jen jsme museli jednoho pacienta, který potenciálně vyžadoval vyšetření – a to jsme mu v dané chvíli nemohli poskytnout –, přeložit do jiného zdravotnického zařízení,“ zmínil s tím, že ale ani tento pacient nebyl ohrožen na zdraví.

Podotkl, že i když je současný režim pomalejší, tak péči je nemocnice schopna poskytnout. Odhadl, že postupný návrat do normálního režimu bude po částech trvat v jednotkách dnů, maximálně v nízkých jednotkách týdnů.

Nejznámějším případem hackerského útoku v tuzemsku bylo odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově na konci roku 2019. Útok způsobil škodu téměř za 60 milionů korun. V dalších letech se s napadením potýkaly Fakultní nemocnice Brno, ostravská a olomoucká fakultní nemocnice nebo Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jih Prahy zasáhly přívalové srážky. Jižní Morava řeší následky podvečerní bouřky

Jihozápadně od Prahy se od jedné hodiny ráno vyskytovaly přívalové srážky a dle radarových odhadů napršelo i kolem 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky se následně přesouvaly na jih a jihovýchod Prahy, kde lokálně spadlo až 50 milimetrů. Jihem Moravy se bouřka prohnala už v podvečer. Největší škody napáchala v Prušánkách na Hodonínsku, kde poničila střechy domů a školy. Ve Velkých Bílovicích kroupy poničily až čtyři pětiny vinohradů.
10:12Aktualizovánopřed 28 mminutami

Knoflíčky, hrnky i nábojnice. Archeologové zkoumají bývalý tábor pro Romy

Pozůstatek terasy, na které stál vězeňský dům, ale také knoflíčky, hrnky nebo nábojnici objevili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni v areálu bývalého tábora pro Romy v Hodoníně u Kunštátu. Výzkum v místě, kde se dnes nachází Památník holokaustu Romů a Sintů, začal minulý týden.
před 1 hhodinou

Do hašení požáru ve Zlíně zapojili hasiči znovu výškovou techniku

Rozsáhlý požár budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně likvidují hasiči už týden. Stejně jako v předchozích dnech prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Od čtvrtka opět využívají i výškovou techniku, ze které hasí žhavá místa na střeše torza objektu. Jak dlouho ještě zásah potrvá, nechtějí hasiči předjímat. Kriminalisté v souvislosti se zjišťováním příčin požáru vyslýchají svědky.
před 2 hhodinami

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost politika PRO, který nechal zapálit auto náměstka primátora

Bývalý předseda karlovarské krajské organizace hnutí Trikolóra a současný manažer strany PRO Matěj Drbohlav neuspěl s ústavní stížností, informovala ČT mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi. Podle pravomocného rozsudku v roce 2018 navedl Petra Jaburka k zapálení auta manželky náměstka chomutovského primátora Davida Dindy z regionálního hnutí Nový Sever. Soudy nižších instancí Matěje Drbohlava za poškození cizí věci potrestaly čtyřměsíčním trestem s roční podmínkou a pokutou 50 tisíc korun. Rozhodnutí potvrdil i Nejvyšší soud.
před 4 hhodinami

VideoSečteno: Kraj Vysočina

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 16. července se věnoval Kraji Vysočina.
před 4 hhodinami

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánovčera v 18:05

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.