Náklady na opakované senátní volby v Mostě musí zaplatit město, potvrdil odvolací soud

Náklady 2,2 milionu korun na senátní volby v Mostě, které se v roce 2017 opakovaly, musí ministerstvu financí zaplatit město. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem, který tak potvrdil rozhodnutí okresního soudu. Volby se konaly dvakrát kvůli postupu bývalé tajemnice, která dostala od soudu podmínku, protože nepřihlédla k odvolání kandidatury Aleny Dernerové. Zástupce ministerstva financí ani města Most se jednání nezúčastnili. Soudce Jiří Vild řekl, že po doručení vyrozumění všem účastníkům řízení nabyde rozsudek právní moci.

Výsledek soudu zatím město Most nekomentovalo. „S vyjádřením k věci Most počká na písemné vyhotovení rozhodnutí,“ sdělila mluvčí města Klára Vydrová. Soudce podotkl, že si magistrát může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Advokát Mostu Tomáš Kindl v závěrečné řeči navrhl, aby odvolací soud žalobu státu zamítl, protože věc už byla promlčena, zmařeny byly původní volby v říjnu 2016, ale částka vyčíslená ministerstvem financí se vztahuje k opakovaným volbám v lednu 2017.

Okresní soud žalobu ministerstva financí vztáhl k opakovaným volbám a podle toho nárok za promlčený nepovažoval. Právní zástupce ministerstva financí Jiří Straka navrhl, aby krajský soud zamítl odvolání a potvrdil rozhodnutí mosteckého soudu.

Kolik neplatné volby stály, nelze podle soudu říct

„Senát odvolacího soudu se v zásadě ztotožnil se závěry soudu prvního stupně. Bylo však potřeba jeho závěry argumentačně ještě doplnit,“ uvedl soudce s tím, že podstatné je, že i odvolací soud dospěl k názoru, že žalovaný nárok není promlčen. Škoda vznikla už v okamžiku, kdy Nejvyšší správní soud rozhodl o neplatnosti voleb, uvedl Vild.

Opakované volby se konaly samostatně, zatímco neplatné volby se konaly společně s volbami do krajského zastupitelstva. Vild řekl, že nelze říci, kolik neplatné volby stály, když se konaly současně s jinými. „Proto tím kvalifikovaným odhadem a skutečnou částkou na senátní volby je částka, která byla vynaložená na volby opakované,“ dodal soudce.

Stát částku původně požadoval zaplatit po úřednici, která ve volebním roce 2016 odmítla vyhovět žádosti zmocněnkyně a první místopředsedkyně tehdy rozpolceného hnutí Severočeši.cz Hany Jeníčkové na stažení kandidatury Aleny Dernerové. Následně Dernerová zvítězila. Nejvyšší správní soud ale po stížnostech volby zrušil a nařídil je opakovat. Dernerová vyhrála znovu, v opakovaných volbách kandidovala za Nezávislé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 10 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 12 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 13 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 14 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 15 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
včera v 20:19

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...