Na Vyšehradském hřbitově se ctila památka Karla Čapka

Praha - Kolem stovky Pražanů přišlo dnes na Vyšehradský hřbitov uctít památku jednoho z největších českých spisovatelů a publicistů 20. století Karla Čapka. Setkání u spisovatelova hrobu v den jeho úmrtí se už stalo tradicí. Pietní vzpomínka začala krátce po jedenácté hodině dopolední, poté, co dozněla zvonkohra z chrámu Petra a Pavla. O Čapkovi a jeho díle hovořili spisovatel a publicista Ondřej Neff a jeho žena, herečka Ljuba Krbová.

Vzhledem k vánoční době přednesla Krbová z Čapkova díla apokryf Svatá noc. Neff připomněl ve své vzpomínce na velkého spisovatele úmrtí prvního československého a posledního českého prezidenta Václava Havla. Tomu mnozí za života vytýkali idealismus a do protikladu mu dávali pragmatismus jako něco, co se do tohoto života hodí více a nese užitek.

Neff: Čapkův pragmatismus je snadné pochopit, ale nesnadné přijmout

Právě Čapek se podle Neffa pragmatismu hodně věnoval. Nechápal ho však vulgárně a účelově jako praxi potvrzenou úspěchem, což dělají někteří dnešní jeho vyznavači. Zatímco vulgární pragmatik se snaží přizpůsobovat každodenním změnám a urvat nějakou výhodu, Čapkův filozofický pragmatismus na výhody nehledí. „Čtu svého Čapka tak, že všednost života není hřiště, kde hledáme branky, do kterých bychom mohli vkopnout gól, čtu ho, že je to výzva k slušnému a odpovědnému přístupu k životu, který je ze své podstaty nepateticky všední,“ uvedl Neff. Čapkovské pojetí pragmatismu je podle Neffa snadné pochopit, ale nesnadné přijmout jako normu myšlení v každodenním životě.

Pietní akt u Čapkova hrobu pořádá každoročně Společnost bratří Čapků, která existuje od roku 1947. Pečuje o duchovní odkaz Karla Čapka a jeho bratra malíře Josefa Čapka. Knihy Karla Čapka (1890 až 1938) i dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho nový výraz „robot“ se ujal po celém světě.