Na jihu Čech chybí specialisté na oční vady dětí

Nahrávám video

Na jihu Čech chybí lékaři specializovaní na oční vady dětí. Někteří rodiče za nimi jezdí až do Prahy. Dosud byly v kraji dvě ordinace, v jedné je ale lékařka dlouhodobě nemocná, druhá je přeplněná. Třeba v Českých Budějovicích lidé čekají na registraci u oftalmologa několik let.

Na výuku, která pomáhá zmírnit zrakové vady malým dětem, se specializuje školka v Českých Budějovicích. Je jedinou v kraji. „Přibývá hodně kombinovaných vad, nebo jsou to děti s vzácnými syndromy,“ popsala ředitelka mateřské školy Jana Michalová.

Každý týden do školky docházela i oční lékařka, která se na problémy zraku u dětí zaměřuje. Několik měsíců už ale marodí. „Když máme u dětí nějakou změnu nebo problém, tak nám potom paní doktorka chybí,“ vysvětlila ortoptistka Veronika Peňázová.

Doba čekání na registraci u očařů je několik let

Mateřské škole se jiného podobného specialistu v kraji sehnat nedaří. Stejně jsou na tom i rodiče dětí, které mají problém třeba s vyšším počtem dioptrií nebo tupozrakostí. V krajské nemocnici sice oční oddělení je, ale i to už má pacientů hodně a čekací doby jsou dlouhé – obvykle rok. A to je na jihu Čech teď už jediným místem, kde lékaři řeší vážnější zrakové vady u dětí. „Je třeba mít přebalovací pult, vedle toho jsou speciální přístroje, které jsou určené pro děti, které jsou vyšetřitelné pouze vleže,“ uvedl primář oddělení David Honner.

Podle zkušeností rodičů řada očních lékařů i proto bere děti nejdříve od šesti let. Pavlína Machová kvůli tomu jezdí s dcerou sto padesát kilometrů. Oftalmologa našla až v Praze. Další oftalmology marně hledá několik let Jihočeský kraj i pojišťovny. Na dětské specialisty se ale nezaměřují.

„Péče o dětské pacienty je zajištěna v rámci běžné oftalmologie, která pečuje o pacienty všech věkových kategorií,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Jenže nové pacienty očaři v Českých Budějovicích momentálně vůbec neberou. Reálná doba čekání na registraci je pět až osm let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ořechov oživuje paměti válečného prokurátora Jaroslava Němce

Paměti válečného polního prokurátora Jaroslava Němce knižně vydali v jeho rodišti, Ořechově na Uherskohradišťsku. Němec v justiční pozici působil v československých jednotkách na západní i východní frontě. Pro nesouhlas s podstoupením Podkarpatské Rusi upadl v nemilost a po únoru 1948 strávil zbytek života v exilu. Tam vydal publikace, články, či se podílel na založení neziskové organizace Společnost pro vědy a umění.
před 5 hhodinami

Školám v Praze chybí asistenti do prvních tříd. Pomáhají vychovatelky i matky

Některým základním školám v Praze před začátkem školního roku stále chybějí asistenti pedagoga. A to i přesto, že od 1. září musí být nově asistent povinně v každé první třídě s více než patnácti žáky. Některé školy proto pozice obsazují vychovatelkami z družiny, učitelkami v důchodovém věku nebo počítají i s pomocí matek budoucích prvňáčků, potvrdili ČT zástupci oslovených základních škol v hlavním městě.
před 9 hhodinami

Bouřky postupovaly od západu Českem

Do Česka dorazily bouřky. Objevily se nejprve na Karlovarsku a Plzeňsku, poté podle meteorologů postoupily do jihočeské části Šumavy. Nejprudší se čekaly právě na jihu Čech. Meteorologové varovali před nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupami o velikosti přes dva centimetry a přívalovým deštěm.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
včera v 08:20

Mimořádný případ. Silniční inspekce zastavila soupravu přetíženou o 57 tun

Inspekce silniční dopravy (INSID) zastavila v noci na čtvrtek na Ostravsku soupravu přetíženou o 57 tun. Souprava převážela jeřáb z německého Magdeburku do Přerova a bez potřebných povolení projela z Německa přes Polsko do Česka. Celková hmotnost soupravy dosáhla 105 tun, navíc byla i o třináct metrů delší. Informovala o tom mluvčí inspekce Monika Balšánková. Podle inspekce jde o mimořádný případ, dosud se s takto extrémně přetíženou soupravou nesetkala.
27. 8. 2026

VideoV Lánské oboře ubyde přemnožené zvěře, rozšíří se pastviny

Lánskou oboru čeká velká proměna. Poprvé přichází její vedení s plánem, jak tam hospodařit v následujících čtyřiceti letech. Přemnožené zvěře má ubývat, větší prostor dostanou unikátní křivoklátské lesy a pastviny.
27. 8. 2026

Video„Neskákej mi pod kola.“ Žlutá silueta a nápis mají varovat chodce

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ve spolupráci s BESIP, Policií ČR a dalšími partnery připravil novou bezpečnostní akci s názvem „Neskákej mi pod kola“. Kampaň upozorňuje na nebezpečí srážek tramvají s chodci. V hlavním městě se od začátku roku stalo na padesát takových případů, při jednom z nich zemřela mladá dívka. V Brně už jsou letos oběti čtyři. „I minimální rychlost dokáže člověka odhodit o dva, tři metry,“ upozorňuje pražský koordinátor BESIP Oldřich Kasl. Žlutá silueta a nápis mají chodce varovat například na kolejišti u stanice Hradčanská, kde tramvaj nedávno srazila ženu s dítětem v kočárku. Událost naštěstí neskončila tragédií.
27. 8. 2026

Soundtrack Poděbrady promítne Tmavomodrý svět s živou hudbou

V Poděbradech začíná mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack. Jedenáctý ročník mimo jiné připomene hudbu spojenou s tvorbou Zdeňka Svěráka. Za doprovodu orchestru promítne film Tmavomodrý svět.
27. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.