Genová terapie poprvé zlepšila zrak téměř slepým dětem

Genová terapie poprvé zlepšila zrak dětí s genetickou poruchou. Uspěli londýnští vědci, kteří tento experiment poprvé úspěšně provedli na lidech.

Jednou z genetických nemocí, která ničí lidský zrak, je těžká porucha sítnice spojená s proteinem AIPL1. Ta poškozuje ostrost zraku, strukturu sítnice a objevuje se už od narození. Stav postižených se postupně horší a možnosti léčby dosud byly velmi omezené.

Když lékaři dětem podali podpůrnou genovou terapii, tak se jim sítnice přestala kazit a došlo u nich také velmi rychle ke zlepšení ostrosti zraku. Využili přitom dřívějších výzkumů, které dokázaly najít velmi krátké období ve vývoji dětí, kdy už jsou dostatečně velké na genovou léčbu, ale ještě ne dost staré, aby došlo k nevratnému poškození zraku.

Výzkum samozřejmě probíhal eticky. Vědci nejprve modelovali vše teoreticky, aby posléze přešli na zvířecí model, v tomto případě na myši. V obou těchto částech výzkumů uspěli, u geneticky upravených myší, které trpěly stejným nedostatkem AIPL1 jako nemocné děti, se povedlo zrak částečně napravit.

Zkouška na organoidech

Nakonec ještě londýnští lékaři provedli test na lidských organoidech. Jedná se v podstatě o zmenšené a zjednodušené verze lidských nebo zvířecích orgánů, které se dají v laboratořích vypěstovat z kmenových buněk. Organoidy mohou napodobovat ve velmi primitivní formě mnoho lidských orgánů. Dají se díky tomu využívat například na testování dopadů některých léků –⁠ tento přístup vnesl revoluci například do léčby rakoviny.

V tomto případě vytvořili vědci organoidy lidské sítnice; a také zde se ukázalo, že genová léčba pomáhá a současně nemá žádné vážnější vedlejší účinky.

Léčba probíhá tak, že se genový lék podává dětem injekčně do obou očí. Před aplikací látky všechny čtyři děti ve věku jednoho až tří let dokázaly vnímat pouze světlo, po jejím skončení i tvary. Není to úplný návrat zraku, ale jedná se o významný pokrok, který zlepšuje kvalitu života a současně nabízí naději na další zlepšení.

Vědci nenašli ani po více než třech letech, po které děti sledovali, žádné negativní dopady léčby. V kontrolní skupině, která lék nedostala, se zrak všech dětí výrazně zhoršil, nebo o něj dokonce (a to častěji) úplně přišly.

Autoři studie, která vyšla v odborném časopise The Lancet, tvrdí, že na základě tohoto výzkumu by se měl lék začít podávat všem dětem s tímto vzácným onemocněním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 2 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 3 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 21 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 22 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025
Načítání...