Muži, který vjel autem do domova seniorů, potvrdil soud pět let

Josefu Kijanicovi, který před třemi lety úmyslně vjel autem do tachovského domova seniorů a zapříčinil vážné zranění jedné z obyvatelek, v pondělí Vrchní soud v Praze potvrdil pět let vězení za opilství. Muž se podle verdiktu činu dopustil ve stavu toxické psychózy, kterou si ale sám přivodil. Seniorka později kvůli poúrazovým komplikacím zemřela. Pondělní rozhodnutí je pravomocné.

Opilství se podle trestního zákoníku dopustí ten, kdo se aplikací návykové látky přivede, byť i z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti. Soudy za něj mohou uložit trest od tří do deseti let vězení. 

„V daném případě se obžalovaný nacházel ve stavu nepříčetnosti,“ poznamenal soudce odvolacího senátu Stanislav Králík. Není ale podle něj namístě obžalovaného viny zprostit. Omamné látky totiž Kijanica užíval, i když věděl, že není v dobrém psychickém stavu, v minulosti už si navíc drogami stav toxické psychózy přivodil.

Součástí rozsudku je i nařízená ambulantní léčba a šestiletý zákaz řízení.

Soudce: Trest by mohl být považován za mírný

Králík také doplnil, že jen šťastnou souhrou náhod nebylo v domově zraněných lidí více. Upozornil, že trest by mohl být považovaný za nepřiměřeně mírný, protože se ale státní zastupitelství proti původnímu verdiktu plzeňského krajského soudu neodvolalo, nemohl ho odvolací senát zpřísnit. 

Šestatřicetiletý Kijanica je dlouhodobým uživatelem marihuany a pervitinu. Od roku 2015 docházel na soudně nařízenou ambulantní toxikomanickou léčbu, lékařku ale obelhával a omamné látky dále užíval.

Dne 31. května 2020 se začal strachovat o svou babičku. Nabyl dojmu, že v tachovském domově důchodců je v ohrožení a potřebuje zachránit. Proto sedl do auta, přejel v něm chodník a po rampě pro invalidy vjel téměř padesátikilometrovou rychlostí vchodem skrz skleněné posuvné dveře do chodby, kudy vozem pokračoval dál.

Muž žádal o podmínku

V bezprostřední blízkosti při tom minul třiadevadesátiletou ženu, která se vylekala, upadla zády na zem a vůz jí téměř přejel nohy. Kijanica následně vběhl hlouběji do budovy, rozkopl dveře jednoho z pokojů a oknem utekl pryč. Žena si při pádu na zem zlomila pánev. Do týdne zemřela v nemocnici kvůli poúrazovým komplikacím.

Obhajoba tvrdila, že Kijanica byl v době činu nepříčetný, a v odvolání žádala zmírnění právní kvalifikace. „Moc mě mrzí, co jsem způsobil, nechci to brát na lehkou váhu,“ řekl v pondělí Kijanica soudu. Požádal o podmíněný trest.

Vrchní soud v Praze se případem zabýval podruhé. Loni v listopadu zrušil rozsudek krajského soudu, který muže potrestal osmiletým vězením za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Nařídil mu, aby se více zabýval právě příčetností obžalovaného.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 hlasujících, jedenáct s ní naopak souhlasilo. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta voličů, je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 16 mminutami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
před 16 hhodinami

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
16. 1. 2026
Načítání...