V Karviné rekonstruují bazén za 400 milionů. Podle opozice je projekt předražený

V Karviné se modernizuje plavecký bazén, dosavadní sloužil 32 let. Celou rekonstrukci město hradí ze svého rozpočtu. S tím opozice nesouhlasí, navíc kritizuje vedení radnice za cenu zakázky.

Rozsáhlou rekonstrukci plaveckého bazénu v Karviné provází rachot bagrů a dohlíží na ni vysoký jeřáb tyčící se nad okolí. „Krytý bazén sloužil lidem 32 let bez odstávky, projevil se na něm zub času,“ okomentoval důvod přestavby náměstek karvinského primátora Andrzej Bizoń (za ČSSD). 

Podle vedení města vznikne z areálu moderní centrum s wellness částí. S tím ale opozice nesouhlasí a nelíbí se jí ani cena modernizace. „Dostali jsme se na objem okolo 398 milionů a doufejme, že tato cena bude konečná,“ uvedl Bizoń.

„Projekt bude stát 400 milionů, což je obrovská cena i v porovnání s jinými objekty. Je to za hodně peněz málo muziky, nebude tam třeba ani oblíbená atrakce jako tobogán,“ řekla opoziční zastupitelka Karviné Zuzana Klusová (Piráti).

Hlídač státu: Kompletní financování z vlastního rozpočtu je neobvyklé

Celou investici bude město hradit z vlastního rozpočtu. „Velmi častým případem je, že takové stavby se staví za pomoci veřejné podpory z evropských nebo státních fondů a až provoz je na samotném městě. Je poměrně neobvyklé, že už investici dělá město z vlastních zdrojů,“ poznamenal ředitel organizace Hlídač státu Michal Bláha.

Bazén navíc nebude ani vybavený zařízeními šetrnými k životnímu prostředí. „Žádné technologie typu tepelných čerpadel nebo solárních panelů tam nebudou, protože by se to nevyplatilo. Ale existují dotační tituly, které by to mohly pokrýt,“ uvedla Klusová. „Prvky, které tam jsou navrženy, jdou s dobou. Vím, že projektanti kladli důraz na kvalitu a na nové prvky,“ reagoval Bizoń. 

Modernizace plaveckého bazénu by měla skončit v průběhu roku 2023. Bude jedním ze tří zařízení, které bude schváleno k závodům Mezinárodní plaveckou federací. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Inspekce znovu potrestala firmu za znečištění Odry

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) opět uložila pokutu firmě BorsodChem MCHZ za znečištění Odry v prosinci předminulého roku. Firma se podle mluvčí inspekce znovu odvolala. Případ tak bude opět řešit ministerstvo životního prostředí (MŽP). Poprvé ČIŽP pokutu udělila minulý rok v září, v prosinci ale ministerstvo rozhodnutí zrušilo. Podle inspekce měla firma vypouštět do řeky kyanid a zinek, které mohly v prosinci roku 2024 otrávit desítky ryb.
před 17 hhodinami

Po celé republice se konaly akce na podporu prezidenta Pavla

Ve městech i menších obcích se odpoledne sešli lidé podporující prezidenta Petra Pavla v jeho sporu s vládní stranou Motoristé. Akci inicioval spolek Milion chvilek. Lidé dorazili například na brněnské náměstí Svobody, dopravní podnik kvůli davu musel odklonit tramvajovou dopravu z náměstí, ale shromáždění byla i v Olomouci či Ostravě. Navazují na pražskou demonstraci z 1. února na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V noci napadlo až patnáct centimetrů sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Na jihu Čech a východě Moravy a Slezska přes noc napadlo místy až deset centimetrů sněhu, v Beskydech i kolem patnácti centimetrů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který před vydatnějším sněžením v těchto oblastech varoval. Nový sníh v neděli ráno komplikoval dopravu hlavně v Moravskoslezském kraji, řidiči ale museli být opatrní také v dalších krajích. Někde se tvořily sněhové jazyky. Na Klatovsku se převrátil sypač.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Od sobotního večera do nedělního odpoledne platí pro část Jihočeského kraje a severovýchod republiky výstraha před sněhovými jevy. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
14. 2. 2026Aktualizováno14. 2. 2026

Hornické stroje opouštějí doly. Část z nich míří do muzeí

Dobývací kombajny, důlní vozíky, důlní vláček nebo buchary. O hornické vybavení, které je stále ještě v podzemí nedávno uzavřeného černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku, už mají zájem muzea. České televizi to potvrdilo ostravské industriální muzeum MUSEum+ a ostravský památkový areál Důl Michal. Část zařízení plánuje společnost OKD prodat a část nabídne veřejnosti prostřednictvím svého veřejného prodejního portálu.
14. 2. 2026

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
10. 2. 2026

Návštěva staré dámy zviklá morálku v Ostravě

Příjezd bývalé a nyní zámožné rodačky vyvolá ve zchudlém městě morální dilema. Ve hře Návštěva staré dámy ho před sedmdesáti lety rozehrál švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt. Nyní groteskní tragikomedii nejen o tom, co vše lze koupit za peníze, uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě.
5. 2. 2026

Z Dolu ČSM vyjel poslední vozík. Těžba černého uhlí v Česku skončila

Horníci vyvezli z Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku symbolický poslední vozík s černým uhlím. Definitivně tak po téměř 250 letech skončilo dobývání černého uhlí nejen v Ostravsko-karvinském revíru, ale i v celé České republice. Akce související s ukončením těžby potrvají v areálu dolu i v Ostravě celý den a zakončí je bohoslužba za horníky.
4. 2. 2026Aktualizováno4. 2. 2026
Načítání...