Autor sochy Špinarové souhlasil s prodejem, ale ne s přemístěním. Dílo se tak stěhovat nebude

Socha Věry Špinarové zůstane v centru Ostravy. Její autor David Moješčík sice podepsal smlouvu na prodej díla, ale ani po roce vyjednávání nesouhlasil s přemístěním. Radnice Moravské Ostravy a Přívozu tak od prodeje odstoupila. Bronzovou plastiku si objednalo předchozí vedení na počest zpěvačky krátce po jejím úmrtí před třemi lety, ale bez jasného zadání a veřejné soutěže.

Socha populární zpěvačky, která stojí v Husově sadu v centru Ostravy, vznikla ještě za minulého vedení radnice. Má řadu kritiků, výrazně se proti ztvárnění umělkyně ohradil i její syn Adam Pavlík. Nové vedení radnice chtělo sochu letos na jaře prodat v aukci. Z prodeje chtělo získat zpět náklady 680 tisíc korun na vznik a instalaci díla.

„Socha je na základě stanoviska odborníků nízké umělecké kvality a je negativním prvkem ve veřejném prostoru centra města. Dílo budí rozporuplné až negativní emoce kvůli svému vzhledu, kdy podoba s Věrou Špinarovou není věrohodná,“ uvedla vedoucí oddělení starosty Moravské Ostravy a Přívozu Hana Lajčíková.

Radnice chtěla od sochaře získat souhlas s prodejem díla. Aukční síň o její prodej ale ztratila zájem, podmínky byly příliš složité. „Autor sochy pan Moješčík vyjednával půl roku a kladl si podmínky, za kterých lze sochu prodat, přičemž jsme mu vyšli vstříc. Pan Moješčík nakonec blokuje prodej tím, že nehodlá dát souhlas s jakýmkoliv přemístěním sochy, ačkoliv mu bylo garantováno, že socha by byla přemístěna na důstojné místo,“ uvedla Lajčíková.

Radní už dříve uvedli, že chtějí změnit postup při umisťování uměleckých děl do veřejného prostoru. Zakázky by se měly přidělovat na základě odborných soutěží, nikoliv konkrétním autorům.