Lékaři z brněnské nemocnice se ohradili proti kritice léčby ivermektinem

Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nesouhlasí s tvrzením, že použití ivermektinu u pacientů s covidem-19 představuje experimentální léčbu. Uvádějí, že lék použili v rámci získání pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů amerických lékařů a menších studií. Zároveň ale varují před neuváženým použitím léku ivermektin, zvlášť pokud je určen primárně k veterinárním účelům.

Svatoanenská nemocnice použila ivermektin už od listopadu u třiceti pacientů. U většiny se stav podle mluvčí Dany Lipovské po podání tohoto přípravku spolu s další léčbou zlepšil natolik, že mohli jít domů. Nemocnice proto po domluvě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nakoupila na počátku března z vlastních zdrojů deset tisíc balení léku huvemec, který obsahuje látku ivermektin. Zhruba půlku už rozdělila desítkám dalších nemocnic, které o lék projevily zájem.

O víkendu se kriticky k ivermektinu vyjářil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že ho nelze používat plošně, může být spojený s poškozením orgánů a sám by si ho nevzal.

Primář interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek uvedl, že z doporučení pro laiky od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vychází, že lidé nemají užívat veterinární přípravky s ivermektinem a už bylo zaznamenáno předávkování, při kterém hrozí poškození orgánů.

Podle něj další americká instituce uvedla, že nejsou zatím takové medicínské poznatky, aby se mohla léčba ivermektinem doporučit nebo odmítnout. Rezek doplnil, že nemocnice má zkušenost u třiceti pacientů, což je malý vzorek. „Nicméně podařilo se nám z nemocnice propustit větší procento pacientů, než je průměr u léčených bez použití tohoto léku. Nezaznamenali jsme ani žádné nežádoucí účinky, pacienti ho dobře tolerovali, výsledky naznačovaly pozitivní efekt a byly příslibem pro další použití,“ řekl.

Kritika na ivermektin se objevila i ve Fakultní nemocnici Brno, druhé městské fakultní nemocnici. Podle Lipovské kvůli různým spekulacím vzniklo prohlášení, pod kterým je podepsaná přednostka kardioangiologické kliniky svatoanenské nemocnice Lenka Špinarová, emeritní přednosta Jiří Vítovec, primář kliniky Michal Rezek, náměstek pro vědu a výzkum Jan Krejčí a primář interny Jindřich Olšovský. „Důrazně se ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií,“ řekla mluvčí nemocnice.

Tým lékařů se podle mluvčí nemocnice rozhodl použít ivermektin na základě pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií. „Lék měl z těchto dostupných zdrojů velmi příznivé reference, co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití dovezený formou mimořádného dovozu v ČR neregistrovaného léku,“ uvedla Lipovská.

Podle ní existuje stanovisko amerického Národního institutu zdraví, které se problematikou užití ivermektinu zabývalo. „Konstatuje se tam, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci covid-19,“ zdůraznila Lipovská.