Hradecká stavební firma se ocitla bez jednatele. Některé práce stojí, kvůli dotacím je přitom tlačí čas

Nahrávám video

V Chlumci nad Cidlinou chtějí opravit radnici. Mají podepsaný kontrakt s vítězem tendru, stavbařů se přesto nedočkali. Zakázku za téměř deset milionů korun vyhrála firma Matex z Hradce Králové, ale na stavbu nenastoupila. Problémy panují také se zakázkami pro Královéhradecký kraj.

V současnosti už mělo být okolo radnice staveniště. Jenže firma Matex z Hradce Králové v pondělí ve smluveném termínu k opravě úřadu nenastoupila. Budova je přitom vystěhovaná, připravená ke stavbě.

Úřad musí improvizovat. „Prázdno, vybydleno, bez lidí. V tuto chvíli nemáme s kým jednat, protože na druhé straně společnosti Matex nemáme jednatele, kterého bychom potřebovali k podpisu rozvázání smlouvy,“ řekl místostarosta Vladan Kárník (nestr.).

Jediný jednatel a majitel Martin Žítek v padesáti letech dobrovolně ukončil život. Motiv není znám. Ve firmě s dvěma sty zaměstnanci a obratem kolem 600 milionů korun ročně vše závisí na jeho podpisu. O stanovení opatrovníka, který by za firmu jednal, krajský soud dosud nikdo nežádal. „Uděláme vše pro to, aby naše společnost všem svým smluvním závazkům dostála,“ napsal ČT ředitel divize pozemních staveb společnosti Matex Petr Dvořák.

Radnice dostala na opravu dotaci, která je časově vázaná

Zakázka v Chlumci má vyjít na devět a půl miliónu korun. Z toho šest a půl milionu je slíbená dotace, přísně vázaná na dostavbu do konce příštího roku. „Je to absolutně patová situace. Pokud smlouva bude trvat, nemůžeme vyhlašovat nové výběrové řízení a v podstatě celá akce stojí,“ přiblížil tajemník městského úřadu Pavel Školník.

Matex opravuje také tři školy pro hradecký magistrát, v jedné z nich má zpoždění. „V pondělí 1. listopadu jsme měli vstupovat hlavním vstupem do budovy školy. Nevstupujeme,“ popsal ředitel základní školy ve Svobodných Dvorech. „Město obdrželo od stavební firmy Matex stanovisko, ve kterém se zavázala plnit své závazky,“ uvedla mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Šmídová.

Firma má ale opravovat také vilu pro hejtmanství, která nyní stojí. Stejně jako stavba školky za 33 milionů korun a křižovatky v Třebechovicích za šest milionů korun. Společnost má také zakázky u ČEZ, podle mluvčí je plní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Policie chce poslat před soud cizince, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové

Kriminalisté navrhli obžalovat třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královehradeckém Futuru dalšího cizince a jednu svědkyni zranil. Policisté muže viní z pokusu o vraždu, výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení.
18. 5. 2026Aktualizováno18. 5. 2026

VideoBohaté ložisko českého granátu umožňuje prodloužit těžbu v Podkrkonoší

Družstvo Granát Turnov bude těžit v Dolní Olešnici v Podkrkonoší o pět let déle, než se plánovalo. Tamní ložisko je nečekaně bohaté. Šperkařům sice uškodil covid i úbytek zákazníků z Ruska, zájem o klenoty osázené českými granáty se ale ukázal jako trvalý. Kámen barvy holubičí krve má ideální vlastnosti pro broušení. „Ve světě se nacházejí obdobné pyropy, ale ne v takovém množství a ne takové kvalitě, jako jsou zrovna tady,“ řekl geolog Jiří Morysek. Těžba nesmí být příliš hlučná, prašná a nemůže ani snížit hladinu spodní vody. Dolní Olešnici do rozpočtu přináší ročně stovky tisíc korun.
16. 5. 2026

Požár na Jičínsku zasáhl bateriové úložiště, škoda je kolem dvaceti milionů

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku ve čtvrtek požár v areálu jedné firmy zasáhl bateriové úložiště. Podle předběžného odhadu způsobil škodu za 20 milionů korun, informovali hasiči. Podle nich nebezpečí šíření toxických zplodin již pominulo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů, nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16 a před 16:00 hasiči sdělili, že se už nešíří. V současnosti byl zásah přerušen, na místo požáru hasiči dohlížejí.
14. 5. 2026Aktualizováno14. 5. 2026

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
14. 5. 2026

Policie navrhla zastavit stíhání učitelky v případu chemického pokusu

Královéhradečtí kriminalisté ukončili vyšetřování nevydařeného chemického pokusu na jedné z místních škol, při kterém se těžce popálily dvě nezletilé dívky. Policie předala případ státnímu zástupci s návrhem na podmínečné zastavení stíhání ženy, která pokus prováděla. Obvinila ji z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
12. 5. 2026

VideoNa Broumovsku se někdo zbavuje cenných plemen psů, popsali Reportéři ČT

Na Broumovsku v česko-polském pohraničí se někdo opakovaně zbavuje psů. Zvířata neznámého původu se objevují v okolí příhraničních obcí. Jde o cennější plemena, konkrétně shiba-inu a kavalír king Charles, která patří k těm často chovaným v nelegálních množírnách. Proto je pravděpodobné, že právě z takových množíren pocházejí. Správkyně útulku v Broumově Jana Slováková se domnívá, že majitel psů se zvířat zbavuje, protože mu nepřinášela zisk. Vyšetřování ale zatím nevedlo ke konkrétnímu výsledku. O tématu pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.
12. 5. 2026

Úředník sám sobě povolil černé stavby. Teď je chce legalizovat

Zastupitelé Jičína mají projednat změnu územního plánu v lokalitě, kde se stavět nesmí. Pět domů tam už zbudoval někdejší referent stavebního úřadu Jiří Šulc. Sám sobě to povolil – dostal za to pokutu i zákaz činnosti. Teď chce černé stavby legalizovat. Bez změny územního plánu to ale není možné. V lokalitě rozestavěné bez povolení a kolaudace už přitom lidé zřejmě bydlí.
4. 5. 2026

Plochu požáru v Českém Švýcarsku se daří zmenšovat, uvedl Vlček

Hasičům v národním parku České Švýcarsko se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem. Velikost je odhadem lehce pod sto hektary, lokalizaci však zatím vyhlásit nemohou. V pondělí dorazí dva vrtulníky Black Hawk ze Slovenska, požár tak bude hasit celkem devět helikoptér, řekl České televizi v neděli večer generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. K požáru lesa vyjely jednotky také na pražskou Zbraslav a k Rusavě na Kroměřížsku.
3. 5. 2026Aktualizováno3. 5. 2026
Načítání...