Konec septiků v přerovských Penčicích. Začala stavba kanalizace za skoro sto milionů

Vodovody a kanalizace Přerov (VaK Přerov) zahájily stavbu splaškové kanalizace v odlehlé přerovské části Penčice. Zhruba tři stovky místních obyvatel tak už nebudou muset používat septiky. Na projekt za téměř 98 milionů korun získala přerovská radnice dotaci 48 milionů. Vybudování kanalizace má zabrat 29 měsíců. Informoval o tom přerovský radní Michal Zácha (ODS).

Nová kanalizace bude měřit 5,46 kilometru. „Stavba je tvořena gravitační kanalizací z plastového potrubí o celkové délce 2949 metrů, výtlakem z plastového potrubí dlouhého 2509 metrů a čtyřmi čerpacími stanicemi odpadních vod. Součástí stavby jsou také přeložky inženýrských sítí a nové přípojky kabelů nízkého napětí,“ přiblížil ředitel VaK Přerov Jiří Pavlík, podle kterého se stavební firma pokusí práce na kanalizaci výrazně zkrátit.

Město obyvatelům Penčic pomůže s kanalizačními přípojkami. Vyřídilo za ně projektovou dokumentaci i stavební povolení. Radnice zaplatí polovinu nákladů na vybudování přípojek, maximálně však deset tisíc korun.

„Mělo by zde být zřízeno 150 přípojek, takže předpokládám, že většina domů bude napojena na kanalizaci,“ řekl přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

„Zpět do civilizace“

O vybudování kanalizace v Penčicích se diskutovalo desítky let. „Kanalizace v obci byla tak dlouho plánovaná a tak často odkládaná, že už tomu nikdo nevěřil. Nyní panuje v obci obava, co vše to v podobě stavebních prací a dopravních omezení přinese, nicméně myslím, že většina obyvatel chápe, že se tímto zařadíme zpět do civilizace. Věčné vyvážení septiků a řešení splašků z domácností už bylo neúnosné,“ řekla členka místního výboru v Penčicích.

Stavba kanalizace v Penčicích v následujících měsících značně zkomplikuje dopravu. Nyní je pomocí semaforu regulovaný provoz automobilů od Čekyně. Další omezení čekají řidiče i obyvatele od poloviny září, kdy se uzavře ulice Dražka ve směru na Nelešovice. Největší omezení se čeká v polovině příštího roku, kdy by měly finišovat práce na páteřní trase kanalizace po Tršické ulici.

VaK Přerov nedávno dokončily stavbu kanalizace v sousední místní části Čekyně a také v obcích Dolní Újezd a Lhotka. Součástí projektu za 162 milionů korun byla čistírna odpadních vod v Čekyni. VaK Přerov chystá kanalizaci ještě v obci Lýsky. Poté už budou kanalizací vybaveny všechny místní části Přerova.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Čelákovicích se kvůli požáru zbortil sklad elektrokoloběžek

V Čelákovicích u Prahy od brzkého pondělního rána hořela hala, kde byly uskladněné elektrokoloběžky. Objekt o rozměrech 100x50 metrů se zbortil. Škoda je předběžně odhadnutá na 80 milionů korun. Hasiči ráno vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, později ho snížili na druhý. Odpoledne začali s rypadlem rozebírat zborcenou halu. Likvidace potrvá zřejmě do úterního dopoledne, příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují, řekl mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanec Turek měl v Praze nehodu, srazil se s nemocničním vozem

V Ječné ulici v Praze se po poledni srazil vůz pro převoz biologického materiálu s autem, které řídil poslanec Filip Turek (za Motoristy). Převozový vůz po nehodě skončil na střeše na tramvajových kolejích a jeho řidič byl zraněn. Doprava tramvají v úseku I. P. Pavlova – Karlovo náměstí byla proto necelou hodinu přerušena, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Příčiny nehody policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Jihlavě začala oprava průtahu městem. Uzavírka potrvá celé prázdniny

Kraj Vysočina začal v Jihlavě opravovat silniční průtah městem. Od pondělí je na přibližně dva týdny uzavřená část silnice v Hradební a Brněnské ulici, nejprve v úseku od obchodního centra Citypark k zoologické zahradě. Objízdná trasa vede přes jihovýchodní obchvat města. Změny se dotknou také městské hromadné dopravy.
před 10 hhodinami

Výroba traktorů Zetor opouští Česko, v Evropě se firmě nevyplatí

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors ukončuje po 80 letech výrobu traktorů v Brně. Produkci přesouvá do Indie, výroba v Evropě je podle vedení firmy neefektivní. V Brně zůstane centrála společnosti, vývojové centrum, vzniká obchod s náhradními díly a distribuční centrum. Ukončení výroby se dotkne 33 lidí, informovala firma.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Dostavba D35 by mohla začít už letos. Nabídky podala tři konsorcia

Ministerstvo dopravy obdrželo nabídky na dostavbu dálnice D35 mezi Opatovcem a Mohelnicí formou partnerství veřejného a soukromého kapitálu (PPP) od tří konsorcií. Čistá současná hodnota navrhovaných plateb za dostupnost se pohybuje od 71,3 miliardy do 86 miliard korun. Vybrat nejvhodnějšího kandidáta by ministerstvo mohlo v září a stavět by se na 35,4 kilometru dlouhém úseku mohlo ještě letos, uvedla ředitelka ekonomické a infrastrukturní sekce ministerstva Lenka Hamplová.
před 18 hhodinami

VideoRozbité dveře i potyčky. V pražské MHD přibylo problémových cestujících

Policisté a strážníci od začátku roku v pražské MHD evidují rekordní počet přestupků – z metra, tramvají a autobusů vykázali přes 14 tisíc lidí. Pod vlivem alkoholu nebo drog znečišťují okolí, ničí majetek nebo obtěžují ostatní. Policie bývá na místě do pár minut, řeší například vykopnuté dveře nebo potyčky. Zastávky autobusů a metra kontrolují hlídky také namátkově. I tísňové tlačítko mačkají řidiči častěji. Zatímco za celý minulý rok šlo o necelých 1200 případů, za první půlrok je to letos skoro 840 aktivací.
12. 7. 2026

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Hasiči v neděli už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Na místě v neděli pracuje šest jednotek, které nadále zkrápějí proudy vody trosky budovy. Limitující je pro ně bezpečnostní vzdálenost, kterou jim určil statik. Blíže k místu se tak zatím dostat nemohou, řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Lokalita je stále ohraničena páskami, o zpřístupnění některých ulic se bude jednat v pondělí dopoledne, doplnil mluvčí.
12. 7. 2026

VideoPřibývá vloupání do rodinných domů, v létě zloději cíli i na byty

Od začátku roku evidují policisté skoro 760 vniknutí do rodinných domů, nejvíc ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Praze letos stoupl jejich počet meziročně o 44 procent. Policie vyzývá k důkladnějšímu zabezpečení domů zvlášť teď v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Také majitelům radí, jak navodit dojem, že je dům stále obývaný – třeba automatickým spínačem světel. Zatímco rodinné domy bývají terčem zlodějů celoročně, o letních prázdninách se více zajímají také o byty. Důvodem je podle policistů menší pohyb v budovách i mnohdy horší zabezpečení.
12. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.