Karlovy Vary se rozhodují, zda podpořit golf, či neziskovky

Karlovy Vary - Krajská rada humanitárních organizací kritizuje karlovarský magistrát za hospodaření s veřejnými penězi. Kvůli úsporám přidalo město nestáním neziskovým organizacím méně peněz než loni, a tak jim hrozí finanční problémy. Město přitom bude přispívat na golfové turnaje - za každý zaplatí z rozpočtu města 100 tisíc korun. Krizovou situaci chtějí zástupci neziskových organizací vyřešit se zastupiteli nejpozději do začátku letních prázdnin.

Magistrát bude letos organizovat dva golfové turnaje, což se nelíbí neziskovým organizacím, které mají nedostatek peněz na provoz. „Pro organizaci, která poskytuje terénní a ambulantní služby, to je roční plat zaměstnance,“ tvrdí například ředitel Centra pro zdravotně postižené Petr Končel. Primátor města Werner Hauptman ale politiku radnice hájí: „Karlovarský kraj a město Karlovy Vary jsou golfovým regionem a golfovým městem. Golfová turistika je velmi oblíbená a láká sem tisíce turistů.“

Opoziční zastupitelé s ním ovšem ne vždy souhlasí. V různých fondech má město miliony korun a magistrát je podle opozice využívá nehospodárně. „Když se kouknu kolem sebe, tak vidím daleko více potřebnějších akcí pro široké vrstvy obyvatel, které by tento příspěvek potřebovaly spíše než golfový turnaj,“ argumentuje zastupitel Petr Kulhánek.

Loni město přidalo nestátním neziskovým organizacím na provoz více než 5,5 milionu, letos ovšem jen 3,1 milionu. Předsedkyně Krajské rady humanitárních organizací Pavla Andrejkivová proto varuje, že pokud organizace nedostanou alespoň dalších 1,5 milionu, tak je to vážně ohrozí na existenci. Bez soukromých organizací se přitom město o stovky zdravotně postižených lidí nedokáže postarat. Primátor proto přislíbil, že příspěvek na hospodaření neziskových organizací město ještě navýší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 8 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 9 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 9 hhodinami

Čtyři tisíce litrů fridexu uniklo na univerzitním kampusu v Hradci Králové

Z chladicího potrubí v budovaném lékařském kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové ve čtvrtek uniklo kolem čtyř tisíc litrů fridexu, nemrznoucí chladicí kapaliny, která slouží k ochraně před zamrznutím v zimě či přehříváním v létě. Hasiči kapalinu rozlitou v přízemí budovy odčerpali. Mimo objekt se fridex nedostal, životní prostředí to neohrozilo. Příčinou havárie byla technická závada na potrubí, řekla mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová.
před 10 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 18 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
25. 12. 2025Aktualizováno25. 12. 2025

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025
Načítání...