Za dva mrtvé v Břeclavi udělil soud výjimečný trest. Pachatel vraždil pro pár korun, řekl státní zástupce

Výjimečný trest třiceti let vězení udělil ve čtvrtek Krajský soud v Brně Antonínu Štaubertovi obžalovanému z dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Štaubert tvrdí, že je nevinný, vraždil podle něj někdo jiný. Podle obhajoby soud nevyslechl některé potenciální svědky a dokazování tak bylo nedostatečné. Rozsudek není pravomocný.

Štaubert podle obžaloby v rodinném domě v Břeclavi vraždil v noci na 6. srpna 2019. Obětí činu se stali devětaosmdesátiletý muž a čtyřiačtyřicetiletá žena. Pachatel zasadil muži desítky bodných a řezných ran, ženě téměř stovku.

Policisté se domnívají, že Štaubert, který se s oběťmi krátce znal, přišel do domu krást. Majitel jej překvapil, a tak zabil nejprve jeho, poté i spolubydlící ženu. Z domu si odnesl několik tisíc korun a nějaké šperky. „Vraždil v podstatě pro pár korun, o to je to celé smutnější,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Petr Bejšovec.

Nezaměstnaný Štaubert, otec pěti dětí, který chodí s pomocí berle, už dříve vypověděl, že na místo vraždy přišel večer opilý na pozvání majitele. Hned když vstoupil, dostal ránu do hlavy a spadl ze schodů do sklepa. Ztratil vědomí a když se probral, uviděl mrtvého majitele, poté našel v ložnici i zavražděnou ženu. Zpanikařil a utekl, policii nevolal. Bál se, že mu nikdo neuvěří, že je nevinen. „Víte, jaké to je, probudit se vedle mrtvoly?“ ptal se emotivně soudního senátu.

Proti Štaubertovi svědčila manželka i spoluvězeň

Podle soudce Michala Zámečníka je Štaubertova obhajoba nelogická. Kdyby vraždil někdo jiný, nejspíš by zabil také Štauberta jako nepohodlného svědka. Zámečník poukázal také na chování Štauberta na místě činu. Každý normálně uvažující člověk by zavolal záchranku a policii, uvedl soudce. Štaubert ale dům prohledal, vzal i vražedné zbraně a odjel pryč.

Policii zalarmoval druhý den odpoledne syn jedné z obětí. Kriminalisté na místě zajistili daktyloskopické i biologické stopy, o pomoc požádali případné svědky z řad veřejnosti, pracovali také se záznamy z městských kamer.

Když vyšetřovatelé později oslovili Štauberta, dobrovolně se dostavil na policii. Jako podezřelý se k činu přiznal. Později ale vinu popřel a stěžoval si na předešlý nátlak kriminalistů. Čin popíral i ve čtvrtek, kdy soud vyslechl jeho manželku a spoluvězně z vazební cely. Obě výpovědi svědčily proti Štaubertovi, který by měl také nahradit újmu pozůstalým, a to v řádu milionů korun.