Studenti medicíny upozorňují na onemocnění diabetem

Brno - Při příležitosti Světového dne diabetu pořádají brněnští studenti medicíny informační kampaň. Celé páteční odpoledne je na náměstí Svobody připravaven stan, kde se kolemjdoucí mohou dozvědět o stále rozšířenějším onemocnění diabetem. Kromě informací o chorobě si návštěvník může nechat změřit glykemii, hladinu cholesterolu, krevní tlak, BMI nebo tělesný tuk. Akci pořádají studenti medicíny po celém světě. V České republice se koná paralelně ještě v Praze a Hradci Králové.

Světový den diabetu je mezinárodní akcí, kterou pořádají mladí medici. Onemocnění se totiž stalo globálním problémem napříč všemi zeměmi a mladí lékaři tak chtějí přispět k lepším výsledkům prevence choroby a samotné léčbě.

Cukrovka

Diabetes mellitus je celoživotní onemocnění, pro které je typické zvýšení hladina krevního cukru (glykémie). V krvi tedy koluje více cukru (glukózy) než je třeba, což vede k jeho pozvolnému ukládání ve stěnách cév. Kvůli narušení funkce orgánů se postupně rozvíjí komplikace. Nejvíce jsou postiženy ledviny, oči, cévy v srdci a mozku, špatně se také hojí rány, nemocné mohou bolet končetiny nebo je trápí svědění kůže. Nejzávažnějšímmi komplikacemi jsou ischemická choroba srdeční, která je příčinou srdečních infarktů, dále selhání ledvin a mozková mrtvice. Dříve se „stařecká cukrovka“ zjišťovala u lidí starších 70 let, dnes není záchyt diabetu po čtyřicítce ničím výjimečným.

Zdroj: www.dendiabetu.cz

2 minuty
Koordinátor projektu a student medicíny Jakub Turek
Zdroj: ČT24

„Měříme hladinu cholestorolu, glykémie, tuků. Snažíme se paceinty informovat. V případě zvýšených hodnot je posíláme k lékaři,“ uvedl koordinátor projektu v České republice a na Slovensku Jakub Turek.

Světový den diabetu pořádají studenti medicíny z Masarykovy univerzity, pro které je zkušenost práce s pacientem i užitečnou praxí ke studiu.

„Pro studenty je určitě dobré vědět, jak na tom lidé v populaci s cukrovkou jsou. Navíc pouhým vyšetřením nemají co pokazit. Je skvělé, že i během těžkého studia medicíny si studenti najdou čas na takovou akci,“ dodal Jakub Turek, který je zároveň studentem 3. ročníků Lékařské fakulty MU v Brně.

Akce je návštěvníkům otevřena celé odpoledne do sedmi hodin. Letos ji ale pořádají studenti přímo na náměstí Svobody v rušném provozu. Už před začátkem ve dvanáct hodin se tak tvořily fronty těch, kteří si chtěli o svém zdraví dozvědět něco více.

„Už půl roku jsem nebyla u svého lékaře, tak jsem si chtěla nechat přměřit cukr. Dopadla jsem výborně. Studenti říkali, že je vše v pořádku,“ uvedla jedna z návštěvnic lékařského stánku Anna Chaloupková. „Vůbec jsem netušil, že nějaký diabetický den je. Viděl jsem stan, kde měří tlak a bůhví co ještě, tak jsem šel podívat. Chtěl jsem zde získat hlavně nějaké informace,“ vysvětlil další návštěvník Bohuslav Jelínek.

Studenti se svou prací snaží upozornit především na ten fakt, že počet onemocnění diabetem bude se zvyšující se životní úrovní prudce stoupat. V současnosti je v České republice evidováno 750 tisíc případů onemocnění. Během dvaceti let jich bude o padesát procent více.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025

Firma odváží 70 tun nelegálního odpadu z Brna zpět do Německa

Najatá firma začala z nelegální skládky v brněnských Horních Heršpicích odvážet část odpadu zpět do Německa. Půjde o 35 tun karbonového prachu, který je naložený ve velkoobjemových vacích. Ve čtvrtek odjely dva kamiony, bude se pokračovat v pátek, kdy by měly další dva kamiony odvézt zbylou část z uvedených 35 tun. Větší část uloženého odpadu, asi 282 tun, v Horních Heršpicích zatím zůstane, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
18. 12. 2025

Brněnský Drákula má rád nejen krev, ale i vtipy

Městské divadlo Brno uvedlo v české premiéře komedii Drákula. Původní dílo od amerických autorů přepracoval režisér Stanislav Slovák tak, aby odkazovalo na aktuální společenské dění.
18. 12. 2025

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
18. 12. 2025

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
13. 12. 2025

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025
Načítání...