Kvůli nehodě na školním výletě skončil na vozíku. Škola mu musí zaplatit odškodné

3 minuty
Krajský soud uložil škole pokutu za nehodu, která žáka upoutala na invalidní vozík
Zdroj: ČT24

Krajský soud v Brně dnes pravomocně zamítl odvolání v případu chlapce, na kterého před lety spadl v Rousínově na Vyškovsku na neoficiální exkurzi na židovském hřbitově náhrobní kámen. Tamní základní škola tak má mladíkovi zaplatit jako náhradu za celoživotní újmu 8,8 milionu korun, které mu už dříve přiřkl vyškovský soud. Proti tomuto rozsudku se škola odvolala.

Neštěstí se stalo v roce 2011, kdy učitel školy vzal třídu místo hodiny dějepisu na židovský hřbitov. Ten není volně přístupný a žáci se tam dostali přes přerušený plot. Na tehdy třináctiletého chlapce se na hřbitově zřítil několik set kilogramů těžký náhrobek, který skopl jeho spolužák.

Přežil jen díky rychlému zásahu lékařů. Nyní dvacetiletý muž je od té doby odkázán na invalidní vozík. Předseda soudního senátu Jaroslav Burian v odůvodnění uvedl, že odvolací soud se ztotožnil s výrokem první instance.

Utrpěl psychickou újmu, je třeba zohlednit i jeho ztížené společenské uplatnění. Až nyní si navíc začíná uvědomovat, co pro něj ta událost znamená, že nepovede řádný partnerský vztah a nebude žít běžným manželským životem.
Jaroslav Burian
předseda soudního senátu

Ředitel školy Jiří Kyjovský po jednání uvedl, že jde o verdikt nezávislého odvolacího soudu.  „Já bych to pojmenoval jako nešťastnou náhodu, ten poškozený chlapec to vidí jinak, potřebuje prostředky, tam se není na koho jiného obrátit. Zřizovatel poskytne škole částku, která přijde ve vyhotoveném rozsudku a škola ji pošle na účet,“ řekl.

Matka a otec poškozeného už dříve vysoudili po milionu korun, přes milion korun vyplatila poškozenému i pojišťovna. Soud už také v předchozích letech označil za viníka neštěstí školu. Škola ale vlastní peníze nemá, odškodné, o kterém soud jednal, bude muset jít z rozpočtu města, jakožto jejího zřizovatele. Kde město peníze vezme, bude rozhodovat ve středu.

„Se zřizovatelem tohle projednáváme po celou dobu trvání soudu, takže na tuto situaci jsme svým způsobem připraveni,“ sdělil ředitel. Doplnil, že nepředpokládá, že proti rozhodnutí odvolacího soudu podá škola dovolání k Nejvyššímu soudu.

Případy odškodnění žáků
Zdroj: ČT24

Učiteli, který je nyní v důchodu, v roce 2012 uložil vyškovský okresní soud trestním příkazem za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti trest odnětí svobody na 12 měsíců s podmínečným odkladem na 15 měsíců. Rodina jeho samotného z ničeho neobviňuje.

Případ z Rousínova není jediný. V roce 2015 musela pojišťovna učiliště v Oselcích na Plzeňsku vyplatit studentovi necelých 5 milionů korun za to, že se při praktické výuce popálil. Před 11 lety pak soud uložil základní škole v Cizkrajově na Jindřichohradecku vyplatit rodině žáka, který se během školního výletu málem utopil, 15 milionů korun. Místní škola pak musela skončit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
před 3 hhodinami

Firma odváží 70 tun nelegálního odpadu z Brna zpět do Německa

Najatá firma začala z nelegální skládky v brněnských Horních Heršpicích odvážet část odpadu zpět do Německa. Půjde o 35 tun karbonového prachu, který je naložený ve velkoobjemových vacích. Ve čtvrtek odjely dva kamiony, bude se pokračovat v pátek, kdy by měly další dva kamiony odvézt zbylou část z uvedených 35 tun. Větší část uloženého odpadu, asi 282 tun, v Horních Heršpicích zatím zůstane, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
18. 12. 2025

Brněnský Drákula má rád nejen krev, ale i vtipy

Městské divadlo Brno uvedlo v české premiéře komedii Drákula. Původní dílo od amerických autorů přepracoval režisér Stanislav Slovák tak, aby odkazovalo na aktuální společenské dění.
18. 12. 2025

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
18. 12. 2025

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
13. 12. 2025

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025
Načítání...