Z fasády NTK vypadly skleněné tvárnice, oprava se ale znovu odkládá. A vyjde třikrát dráž, než se čekalo

Oprava fasády Národní technické knihovny se opět odkládá, potvrdil ředitel knihovny Martin Svoboda. Nově by měly práce být hotové až na jaře 2020, tedy přesně tři roky od vzniku závady. Původně vedení instituce počítalo s opravou do letošního září, kdy se konala oslava desátého výročí existence knihovny. Společnost Sekyra Group poté posunula termín na konec roku. Už teď je ale jasné, že se ani tento termín nestihne. První skleněné tvárnice začaly z budovy padat v únoru roku 2017.

Termín opravy fasády Národní technické knihovny se opět posouvá. Původně se počítalo s opravou do konce roku 2019, ale to se teď jeví nereálně. „Hotovo by pravděpodobně mělo být na jaře roku příštího. Řešení je takové, že všech cirka dvanáct set tvárnic se znovu demontuje a poté zavěsí novým způsobem. Ten vyhovuje všem soudobým bezpečnostním předpisům, takže by se pád, respektive roztříštění tvárnice ve vzduchu, neměl opakovat,“ uvedl ředitel knihovny Martin Svoboda.

Ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle potvrdil, že je finální řešení opravy schváleno. S pracemi je podle něj možné začít při příznivém počasí. „Montáž musí proběhnout za příjemných klimatických podmínek, až bude nějakých 10 stupňů Celsia. Z kraje března se začne montovat,“ dodal Anderle. Odhadovaná cena opravy je podle něj 12 až 15 milionů korun, což je třikrát více, než uvedl v červenci.

Bezpečnostní zábradlí a stříšky zůstanou na místě až do dokončení opravy

Teprve až bude celý plášť opravený, tak zmizí bezpečnostní zábradlí a dřevěné stříšky, které momentálně chrání návštěvníky při vstupu do objektu. Byť tato opatření podle studentů nezpůsobují výraznější komplikace, zásadně zasahují do estetiky celého areálu.

„Stříšky a především kovové ploty v očích návštěvníků ničí celkový vzhled budovy, a tím pádem i celkovou atmosféru Kampusu Dejvice. NTK je podle mého výborné dílo po technické i architektonické stránce a současná situace mu nesluší,“ povzdechl si prezident Studentské unie ČVUT Stanislav Jeřábek. České vysoké učení technické s knihovnou přímo sousedí a právě jejich studenti služby knihovny nejvíce využívají.

obrázek
Zdroj: ČT24

Knihovna byla otevřena pro návštěvníky v září 2009 a získala řadu prestižních ocenění, včetně ceny Czech Grand Design. Z fasády knihovny se v únoru roku 2017 začaly uvolňovat skleněné tvárnice. Kvůli opakovaně se prodlužujícím termínům opravy podalo vedení knihovny v lednu tohoto roku na společnost Sekyra Group žalobu. Slibovaným datem opravy mělo být září, kdy knihovna slavila deset let své existence a plánovala velké oslavy včetně koncertu skupiny Tata Bojs.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 14 hhodinami

VideoRestaurátoři opravují největší sousoší na Karlově mostě

Na Karlově mostě pracují restaurátoři na renovaci barokního sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana poustevníka. Jde o největší sochařské dílo na mostě. Kromě kompletního vyčištění také opraví části, u kterých hrozil pád. „Z přední strany se tam vloží nerezová armatura, která to bude fixovat,“ popisuje příklad technického řešení rozsáhlé praskliny restaurátor Jan Brabec. Práce odborníkům potrvají do konce léta a Galerii hlavního města Prahy, která postupně restauruje všech třicet soch a sousoší na mostě, vyjdou na bezmála milion korun.
25. 4. 2026

V Praze 4 se našly v domě toxické chemikálie i radioaktivní thorium

Hasiči odpoledne zasahovali u nálezu chemikálií v domě v ulici Nad Studánkou v Praze 4. Mezi nalezenými látkami byl mimo jiné toxický arzenik, což je oxid arzenu, dále kyanid, rtuť, radioaktivní thorium a kyselina pikrová, která se v minulosti používala jako trhavina. Chemická jednotka odvezla nebezpečné látky k likvidaci, pyrotechnik pak výbušniny k řízenému odpalu. Kolem 15:45 byl zásah ukončen.
25. 4. 2026Aktualizováno25. 4. 2026

Přibyl se ujal úřadu pražského arcibiskupa

Dosavadní litoměřický biskup Stanislav Přibyl po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Janu Graubnerovi. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se největší zvon v Česku Zikmund. Přibyl ve svém intronizačním kázání řekl, že Evropa má mít duši a nebýt jen sociálním a ekonomickým projektem.
25. 4. 2026Aktualizováno25. 4. 2026

VideoZačíná modernizace železniční tratě z pražské Ruzyně do Kladna

Správa železnic zahajuje svůj nejvýznamnější a nejnákladnější letošní projekt: modernizaci tratě mezi pražskou Ruzyní a Kladnem. První těžká technika už je nasazená v Jenči. Připravuje se zde parkoviště, které bude stát hned vedle nových nástupišť. Cena za práce na patnáctikilometrovém úseku je nyní odhadována zhruba na 8,3 miliardy korun. Hotovo má být v roce 2030. Po celém úseku přibude druhá kolej. Díky elektrizaci a narovnání stopy mají vlaky jezdit výrazně rychleji než dosud, až 145 kilometrů v hodině. V blízkosti Letiště Václava Havla začíná také – za necelou miliardu – přestavba mimoúrovňové křižovatky z centra metropole.
24. 4. 2026

OBRAZEM: Historický konvoj připomněl v Praze výročí konce druhé světové války

Konvoj historických armádních vozidel v centru Prahy v pátek připomněl 81. výročí konce druhé světové války. Před budovou velvyslanectví USA si mohli lidé zhruba desítku zrekonstruovaných vozů prohlédnout. Velvyslanec USA Nicholas Merrick ve svém projevu zdůraznil, že Česko a USA sdílejí společné hodnoty, zejména si váží svobody. Připomněl roli tuzemské komunity v počátcích Spojených států i americkou roli v dějinách Československa. Akce připomínající osvobození části Československa americkou armádou se koná pravidelně od roku 2005. Oslavy vyvrcholí na začátku května v Plzni.
24. 4. 2026

VideoPraha a Středočeský kraj diskutují o vzniku kampusu pro tisíce středoškolských studentů

Zastupitelé pražského magistrátu a Středočeského kraje opět otevřeli, po třech letech, debatu o vybudování kampusu pro tisíce středoškolských studentů. Například v pražských Letňanech je pro něj připraveno přes 80 hektarů rozvojového území. Podle některých hlasů by mohl vzniknout do šesti let a být zaměřen hlavně na technické obory. Vybudování kampusu by znamenalo investice v řádech miliard korun. O financování se Praha chce dělit se Středočeským krajem a také se státem. Letňany jsou zmiňovány i jako místo pro novou nemocnici. Pro ni už ministerstvo zdravotnictví zahájilo kapacitní studii.
24. 4. 2026

Ošetřenky pomáhají hradit zdravotní péči lidem bez domova v ordinacích Armády spásy

Lidé mohou od začátku dubna opět přispět na zdravotní péči pro bezdomovce a další lidi ze sociálně vyloučených skupin zakoupením takzvané Ošetřenky od Armády spásy. Peníze z poukazů pomáhají hradit ošetření, léky nebo vyšetření pro pacienty, kteří kvůli absenci pojištění či kvůli sociálním problémům zůstávají mimo běžný zdravotní systém.
23. 4. 2026
Načítání...