Řidiči konečně zaparkují pod Prašným mostem. O stovku rezidenčních míst se bude losovat

Po třech letech zaparkují v garážích u Prašného mostu v Praze první auta. Radní tento týden schválili předání garáží, které vznikly už při budování tunelového komplexu Blanka, do správy Prahy 6.

Podle mluvčího městské části Ondřeje Šrámka tak nic nebrání tomu, aby se parkoviště začátkem prázdnin otevřelo. „Předpokládaný termín otevření je 1. července,“ dodal Šrámek. Obyvatelé Hradčan, Střešovic, Bubenče a Dejvic se můžou od pátku (1. června) začít hlásit o parkovací místa v garážích.

Pro rezidenty je připravené třetí, největší patro. To nabídne podle městské části více než sto parkovacích míst.

Lidé, kteří budou mít o parkovací místo zájem, ale budou muset podat žádost. „Termín pro podání žádostí je od 1. do 20 června,“ řekl mluvčí Prahy 6.

Zájemci se podle něj mohou hlásit buď elektronicky na stránkách městské části, nebo osobně v Uralské ulici. Tam se nachází pracoviště zón placeného stání. Elektronická databáze tam žadateli vygeneruje číslo, pod kterým se bude moci o parkovací místo ucházet.

O místa se bude losovat

Slosování o parkovací místa se uskuteční krátce po 20. červnu. Pokud by se žadatelů přihlásilo méně, než je potřeba, losovat se nebude.

Podmínky pro získání parkovacího oprávnění jsou stejné jako u modrých zón. „Kvůli omezené kapacitě jsou místa určená pro obyvatele Hradčan, Střešovic, Bubenče a Dejvic,“ vysvětlil Šrámek.

Trvalé bydliště spolu s technickým průkazem prokáže vylosovaný při podpisu smlouvy. Pokud by tak dotyčný neučinil, bude v losování osloven další přihlášený kandidát. Cena za měsíční užívání je 800 korun. Praha 6 bude garáže spravovat prostřednictvím své správcovské firmy SNEO.

Praha 6 kritizuje magistrát za průtahy

Praha 6 kritizuje kvůli průtahům vedení hlavního města. „Na jednu stranu jsem rád, že se garáže konečně otevřou, na druhou je to jasný příklad toho, že sliby typu prostě to otevřeme mají s realitou málo společného,“ uvedl starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) na dotaz týkající zdlouhavého procesu reagovat nechtěl. Odkázal jen na dodavatele stavby.

Celková kapacita podzemních garáží u Prašného mostu je 370 automobilů a 26 motocyklů. Druhé z podzemních podlaží je určeno pro krátkodobé parkování 129 osobních automobilů a 9 motocyklů. První patro je pak s kapacitou 97 stání pro automobily a 6 pro motocykly určeno pro dlouhodobé parkování pro nerezidenty Prahy 6.

V souvislosti s tunelovým komplexem Blanka se vybudovala dvě parkoviště. První pod Letnou se otevřelo loni v září. Na otevření druhého parkoviště, u Prašného mostu, se čeká už tři roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Provoz metra mezi Holešovicemi a stanicí Pražského povstání tři hodiny stál

Souprava pražského metra ve stanici Hlavní nádraží srazila ve středu večer člověka, který na místě zemřel. Kvůli nehodě se zastavil provoz metra na lince C mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Pražského povstání, vyplývá z informací pražské zdravotnické záchranné služby a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle webu podniku byl provoz obnoven ve 20:50.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Uvnitř budov či ve fasádách. Praha schválila pravidla pro výdejní boxy

Pražští radní schválili pravidla pro umisťování výdejních boxů na veřejných prostranstvích. Dokument určuje, kde mají boxy stát, jak velký volný prostor má kolem nich zůstat, jaké mají mít rozměry, barvy či reklamní polep. Snahou města je, aby schránky nepřekážely chodcům, nevytvářely zbytečné bariéry a také aby v ulicích ubylo vizuálního smogu. Pravidla týkající se výdejních boxů Praha zformulovala už před třemi lety. Dosud ale měla jen neoficiální status. Zákaz sdílených elektrokoloběžek na území Prahy radní naopak odmítli.
23. 6. 2025Aktualizováno23. 6. 2025

V Praze vznikne nová čtvrť. Panují spory o to, kdo na ní víc „vydělá“

Na zanedbaném a nepříliš vábném území kolem Florence a Masarykova nádraží má v metropoli vzniknout nová moderní čtvrť postavená společností Penta. Praha ve čtvrtek schválila dvě změny územního plánu, které byly pro výstavbu nutné. Podle organizace Arnika mělo město za tuto „úlitbu“ vyjednat například větší počet dostupných bytů, podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (STAN) ale metropole získala od developera mnohem víc, než předpokládala. Otázkou zůstává, co se stane s autobusovým nádražím.
20. 6. 2025

Česko chce postavit vlastní AI gigafactory. Vyrůst má v Praze

České Radiokomunikace (ČRa) podaly k Evropské komisi projekt na vybudování jednoho ze zvažovaných velkých evropských datových center pro umělou inteligenci, takzvanou AI gigafactory. Stát by měla v Praze na Zbraslavi, kde už Radiokomunikace na pozemku po bývalých vysílačích datové centrum budují. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu a ČRa.
20. 6. 2025Aktualizováno20. 6. 2025

Cestující v Praze vozí nová tramvaj

Nová tramvaj Škoda 52T poprvé vyjela s cestujícími do zkušebního provozu. Jezdit bude na lince 12, řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal smlouvu na dodávku až dvou set tramvají za 16,6 miliardy korun koncem roku 2023. Letos by jich podle Hřiba mělo dorazit dvacet. Cena jedné je téměř 90 milionů korun. Nový typ tramvaje se v metropoli objevuje po delší době. Některé nákupy byly v minulosti kritizovány.
20. 6. 2025

Muž hrdinské naděje, zaznělo na pietě k uctění památky generála Heliodora Píky

Armáda, politici i rodina dopoledne před budovou generálního štábu v Praze uctili památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od smrti československého vojáka a legionáře v sobotu uplyne 76 let. Řečníci připomínali Píkovu odvahu, smysl pro spravedlnost nebo lásku k vlasti. Věnce a květiny k jeho pamětní desce položili mimo jiné zástupci Senátu či Kanceláře prezidenta republiky.
20. 6. 2025

Národní muzeum otevře na víkend depozitář. Teprve podruhé za dvě stě let

Do depozitářů Národního muzea se nedá jen tak dostat. Od doby, co bylo před 207 lety otevřeno, měla veřejnost tuto šanci jen jednou – před sedmi lety. Teď ji dostane znovu: od pátku do neděle.
20. 6. 2025

Praha stoprocentně ovládne Kongresové centrum Praha

Praha získá od státu podíl 54,35 procenta v Kongresovém centru Praha (KCP) a stane se tak jeho stoprocentním vlastníkem. Transakci pozdě večer ve čtvrtek schválili městští zastupitelé. Důvodem je především záměr Prahy k centru dostavět novou halu s cílem posílení kongresové turistiky v metropoli.
20. 6. 2025
Načítání...