Frýdlantská nemocnice operovala první dva pacienty. Příčiny loňské otravy pacientů jsou přitom stále neznámé

Ve frýdlantské nemocnici začali v úterý lékaři znovu operovat. Sály tam byly uzavřené od loňského listopadu, když se u devíti pacientů po zákroku objevila otrava krve. V úterý podstoupili operaci první dva pacienti, kteří byli objednáni už loni na podzim. Další přijdou na řadu v následujících dnech. Operace budou v jednodenním režimu v oborech chirurgie a gynekologie, uvedla mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Příčina loňské otravy se přitom stále vyšetřuje.

Operace se v Nemocnici Frýdlant zastavily na konci loňského listopadu, když dostalo devět ze šestnácti pacientů operovaných v jediném týdnu otravu krve. Šlo přitom o různé operace – kolene, žlučníku či gynekologické zákroky a operace navíc prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustili z liberecké nemocnice v lednu.

„Příčiny otravy zatím stále nejsou jasné. Toto vyšetřování ještě neskončilo,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Otravu krve u pacientů vyšetřuje i policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Ani ta zatím vyšetřování neuzavřela. „Jsou tam zadané znalecké posudky, znalecké zkoumání bude trvat několik měsíců,“ uvedla minulý týden krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Někteří postižení pacienti už se spojili s právníky a chtějí po Nemocnici Frýdlant žádat odškodné. Podle Fuchsové je nemocnice s pacienty i jejich rodinami individuálně v kontaktu. „S pacienty či jejich rodinami jsme začali jednání o případném mimosoudním vyrovnání. Sám jsem se už se sedmi z devíti pacientů osobně setkal,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Madar. „Chápeme, že jsou pacienti i jejich rodiny pod velkým tlakem. Psychicky náročné je vše i pro personál nemocnice,“ dodala mluvčí nemocnice.

Nemocnice bude nabízet jednodenní chirurgii

Frýdlantská nemocnice je soukromým zařízením, které patří do skupiny EUC, a zajišťuje péči pro zhruba 25 tisíc obyvatel Frýdlantského výběžku. Loni v létě ale přestala kvůli nedostatku lékařů poskytovat lékařskou pohotovostní službu a omezila i další akutní péči.

Dál bude podle Fuchsové nabízet jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. V režimu jednodenní chirurgie jsou někteří pacienti přijati, operováni a propuštěni domů během téhož dne, někdy zůstávají po operaci v péči na lůžku do druhého dne. Vždy záleží na typu operace, stavu pacienta a rozhodnutí lékaře, doplnila mluvčí.