Dukovany podle lesníků ohřívají vzduch. Lesy ničí sucho a kůrovec

Lesníci na Třebíčsku a Znojemsku vyhlásili kůrovcovou kalamitu. Kvůli dlouhodobému suchu je tam napadena třetina stromů na deseti tisících hektarech. Lesníci už počítají škody v desítkách milionech korun.

Tato část Vysočiny, kde je srážkový stín, je po severní Moravě druhou nejhůře postiženou lokalitou v Česku. Potvrdil to Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

K úbytku srážek podle něj přispívá elektrárna Dukovany, která ohřívá vzduch. Lesy v Čechách jsou podle Půlpána v lepším stavu.

Ztráty dosahují 32 milionů korun

„Samozřejmě kůrovcové stromy se tam také objevují v některých částech, ale nedá se to zdaleka srovnat s tím, co vidíme tady,“ řekl.

1 minuta
Lesy na Třebíčsku ničí sucho a kůrovec
Zdroj: ČT24

Oblast Třebíčska a dvou sousedících lesních správ, kde je celkem asi 50 000 hektarů státního lesa, trpí deficitem vláhy od horkého léta 2015. Oslabené stromy napadají škůdci. „Projevuje se to masivním chřadnutím porostů, smrkových i smíšených – smrků a borovice,“ řekl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Brně Dalibor Šafařík. Podle něj finanční ztráty dosahují 32 milionů korun.

Ředitelství kvůli kalamitě letos plánuje zejména v těchto oblastech vytěžit navíc okolo 100 000 metrů krychlových dřeva, roční plán těžby tak překročí skoro o pětinu.

Dělníci tak kvůli suchu a následnému rozvoji kůrovce těží už jen poškozené stromy – smrky a borovice.

Usychají i borovice

Na Třebíčsku usychají i borovice, vidět to je hlavně kolem Rouchovan a Hrotovic, kde jich roste nejvíc. Borovice sice mají hlubší kořeny než smrk, ale doplácejí na pokles hladiny spodní vody. „Na lesní správě Třebíč se třetím rokem pohybujeme jenom v nahodilých těžbách,“ uvedl lesní správce Aleš Rusek.

Podle Šafaříka není ještě úplně jasno, jak provádět zalesnění ploch uvolněných po těžbě. „Snažíme se využít toho, co ukazuje příroda,“ uvedl. V odumírajících lesích se někde objevují třeba malé duby či akáty.

1 minuta
Vývoj intenzity sucha od května do srpna 2017
Zdroj: Intersucho

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 3 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 7 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 9 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 10 hhodinami
Načítání...