Brněnští muslimové se omluvili za nenávistné protižidovské kázání

Brno – Předseda tuzemské islámské nadace Hassan Muneeb Alrawi se omluvil židovské obci za nenávistné kázání, které zaznělo v brněnské mešitě. Jeden z českých vyznavačů koránu tam citoval pasáže, které ponoukají k likvidaci druhé komunity. Muslimové na dnešní tiskové konferenci rovněž odmítli, že se radikalizují a že jsou ve spojení s teroristickými islamistickými organizacemi.

„Soudný den nenastoupí, dokud muslimové nepovedou válku proti židům. Muslimové je budou zabíjet tak, že se zbývající židé budou schovávat za balvany a stromy. A pak kámen nebo strom promluví: muslime, služebníče boží, tam za mnou je žid. Přijď a zabij ho.“ Tato slova zněla před třemi lety brněnskou mešitou, při svém kázání je pronášel český konvertita Lukáš Větrovec. Pasáže vybral ze starých náboženských textů, které hovoří o válce a zabíjení židů.

Větrovcovo kázání vyvolalo vlnu nevole. Odsoudila jej židovská komunita, padla trestní oznámení a mladí lidovci už dokonce podali návrh na ministerstvo kultury, aby se celému Ústředí muslimských obcí v České republice zrušila registrace. Případem se stále zabývá policie, zda bude Větrovec stíhán se teprve rozhodne.

Hassan Muneeb po incidentu brněnským židům zaslal vysvětlující dopis, který ale nebyl formulován jako omluva. S omluvou přišli brněnští muslimové dnes. „Velice nás mrzí, že tehdy to kázání proběhlo tady v brněnské mešitě tak, jak to podával pan Větrovec. Omlouváme se všem, zvláště židovské obci, kteří byli pohoršeni tímto kázáním, a ujišťujeme, že to nepohlo naši komunitu k žádné nesnášenlivosti,“ prohlásil Muneeb.

Brněnským muslimům chybí imám

Lukáš Větrovec byl podle šéfa islámské nadace pokárán ihned po svém kázání a další proslovy už musel předkládat jejímu vedení ke kontrole. „Kazatelskou činnost u nás (Větrovec) ukončil. Problém je v tom, že nemáme imáma (duchovního), který by kázání vedl na kvalitní úrovni,“ přiznal Muneeb. V minulosti si již jednoho muslimové v zahraničí našli. Nedostal ale povolení k pobytu v ČR. Nyní nadace jedná o dalším imámovi.

Dnešní tiskové konference se účastnil i politolog Miroslav Mareš, který se zabývá extremismem v Česku. „Rozhodně nelze říci, že by se brněnští muslimové radikalizovali. Jak je vidět, snaží se vše vysvětlit a komunikují. Jistě se radikální věřící někde objevit může. To ale nadace není schopna ovlivnit,“ konstatoval.

Nejsme radikální, tvrdí Muneeb

„Za nadaci jsme připraveni poskytnout orgánům činným v trestním řízení všechny podklady i k dalším obviněním, která ale považujeme za krajně účelová,“ uvedl její předseda. Jde o údajné spojení nadace s radikálními palestinskými organizacemi, údajné finanční dary pro muslimy ze Saúdské Arábie. Obojí Muneeb popírá.

Reportáž Evy Lípové (zdroj: ČT24)