Astronauté budou měřit, jak ve vesmíru prospívají rostliny. Pomůže jim přístroj z Drásova

Nahrávám video

Přístroj FluorPen od vývojářů jihomoravské firmy z Drásova v neděli vynese raketa na mezinárodní vesmírnou stanici. Dokáže změřit, jak rostliny prospívají a jak jejich zdraví ovlivňuje gravitace nebo kosmické záření.

Jedním z cílů výzkumu je zjistit, jak pěstovat rostliny jako zdroj potravy při dlouhém pobytu ve vesmíru. Podobné měření zatím astronauti u rostlin neprovedli. Teď jim pomůže přístroj z jihomoravské firmy. „NASA nás oslovila, protože jsme v oboru známi. V příštích dnech astronauti budou rostliny měřit, pak odeberou vzorky, které pošlou zpět na Zem,“ uvedl ředitel společnosti PSI.

Posádka vesmírné stanice bude sledovat rostliny v podobné komoře, jako je testovací místnost v Drásově. „Rostliny obsahují určité pigmenty, které zprostředkují fotosyntézu, my jsme schopní změřit ten optický signál použitím různých budících světel,“ vysvětlila fungování přístroje vedoucí testovací laboratoře Zuzana Benediktiová.

Ještě před konečným zařazením přístroje do experimentu jej otestovala i NASA. „Ve mně to vzbuzuje spíše strach o technickou stránku věci, protože přece jen v rámci startu je přístroj vystaven extrémním podmínkám, vibracím, teplotám a podobně,“ řekl hlavní vývojář přístroje Tomáš Rataj.

Odpočítávání startu raketoplánu už běží, jeho samotný start závisí na počasí. Pokud bude příznivé, raketa by měla vzlétnout v neděli dopoledne.

Česká stopa ve vesmíru

České firmy se podílejí stále častěji na zakázkách pro vesmírné projekty. Nejznámější je Frentech Aerospace, která vyrábí díly a vesmírné mechanismy pro vědecké mise i pro komerční vesmírné projekty. Firma dodová mimo jiné pro projekty, jako je Ariane 5 či vesmírné mise ExoMars 2016 a 2020.

Společnost BD Sensors zase poslala na oběžnou dráhu svou elektroniku na palubě některých družic. V Česku se vývojem a výrobou kosmických technologií zabývá asi dvacítka firem a výrazně stoupají tuzemské příspěvky do Evropské kosmické agentury

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 45 mminutami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 3 hhodinami

Statek komunisté zbořili. Byla tam proluka, pak parkoviště, vypráví pamětnice

Marie Šustrová, rozená Kůsová, vyrůstala na statku ve Starém Plzenci, kde její rodina hospodařila po generace. Pamatuje si německou okupaci, skrývání obilí před povinným odevzdáním i příjezd amerických vojáků na konci druhé světové války. Později zažila také tlak komunistického režimu, kvůli kterému její rodina přišla o dům a hospodářství.
před 9 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 14 hhodinami

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
před 15 hhodinami

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
včera v 19:23

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
včera v 18:41

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
včera v 17:37
Načítání...