Kdo neinvestuje do inovací, zadělává si na problémy, říká šéf Firmy roku

61 minut
Šéf Firmy roku Pavel Sobotka hostem 90' ČT24
Zdroj: ČT24

Svět nespí a technologické požadavky rostou. Kdo proto neinvestuje do inovací, zadělává si do budoucna na problémy, prohlásil v pořadu 90' ČT24 Pavel Sobotka, ředitel společnosti Frentech Aerospace, která se letos stala vítězem soutěže Firma roku.

„Svět nespí. Ani domácí konkurence nespí. Technologické požadavky rostou,“ upozorňuje šéf firmy Frentech Aerospace. I její příběh ukazuje velký vývoj. Když firma v devadesátých letech začínala, výroba se zaměřovala na medicínskou techniku a přístrojovou techniku. „Od začátku roku 1997 jsme začali postupně dodávat pro Airbus, od podvozků po kormidla,“ přiblížil Sobotka.

„Podíl leteckého průmyslu neustále narůstal, až jsme se dostali na současných 80 procent, které zahrnují i vesmírný průmysl,“ dodal projektový vedoucí Martin Závodník.

Důležitou roli hraje pro společnost Evropská kosmická agentura. Kdyby se ale třeba obnovil program raketoplánů v USA, určitě by zájem měli. Mají také řadu komerčních projektů, například Falcon 9 od Elona Muska startuje se satelity, které mají jejich mechanismy pro rozvinutí solárních systémů.

Investice je nezbytná pro další život firmy.
Pavel Sobotka
ředitel společnosti Frentech Aerospace

„Další komerční projekt, který začínáme, je spolupráce s americkou firmou Honeywell na systému OneWeb, což je totální pokrytí zeměkoule internetovým signálem. Je to historicky největší satelitní konstelace. V první fázi se jedná o devět set satelitů, v druhé fázi o 2700 satelitů,“ přiblížil Sobotka.

V Česku se podle šéfa Frentech Aerospace nepodniká špatně. „Nemám zásadní problémy,“ říká. Kritický by však byl k legislativním změnám, které se týkají účetnictví. „Pokud vyjde nový předpis, mají účetní mnohdy diskuse, jak si ho vyložit,“ uvedl. Také by podle něj nemuselo být změn tolik.

Negativnější hodnocení má i pro výkaznictví. „Statistika je zatěžující. Doufejme, že se statistická data používají efektivně. Je jich hodně. Pro střední podnik je to zátěž, lidí na zpracování není tolik,“ poznamenal.

Sobotka vnímá propad v oblasti technicky kvalifikovaných lidí

Podniky v současnosti také často tíží nízká nezaměsznanost, kvůli které se už špatně hledají lidé. „Stává se, že občas chybí, momentálně máme stav téměř naplněn. Máme ale zájem výrobu rozšiřovat, takže se nás to dotýká a rádi bychom viděli, že trh nabídne víc kvalifikovaných mladých lidí se zájmem o hi-tech produkci a že v tom budou vidět smysl svého života,“ přiblížil Sobotka.

V oblasti technicky kvalifikovaných lidí i kvalit takového vzdělávání vidí velký propad. „Jestliže se (Česká republika) považuje za zemi, kterou živí strojírenství a export, je to velký úkol, na kterém se musí tvrdě pracovat,“ zmínil. 

Letošní vítěz soutěže Živnostník roku Viktor Hrdina, který byl také hostem pořadu 90' ČT24, zatím potíž s lidmi nemá. Začínal podnikat v pohostinství, dnes už třetím rokem vyrábí motorická prkénka. Podnik rozjížděli ve třech, spolu se ženou a kamarádem truhlářem. „Odbavovali jsme všechno doma ručně, svým způsobem ještě loňské Vánoce byl u nás doma velký sklad,“ podotkl Hrdina. Dnes už na výrobě pracuje 12 lidí.

Viktor Hrdina
Zdroj: ČT24

Otázka nedostatku lidí na pracovním trhu tak je pro něj zatím jen potenciálně problémová. Daří se jim totiž a víc lidí časem budou potřebovat. „Vyvíjí se to dobrým směrem. Sám jsem zvědavý. Dobrých lidí a řemeslníků není moc,“ řekl.

Teď už třeba přemýšlí, jak by prkna mohli využít i rodiče. Do budoucna chce Viktor Hrdina dál vyvíjet dva nové výrobky pro podporu motoriky. Podrobnosti ale prozrazovat zatím nechce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 10 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 11 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...