Konec týdne bude deštivý, na západě Čech hrozí vylití řek, varují meteorologové

Nahrávám video
Události: V Česku bude pršet, hrozí vylití části řek
Zdroj: ČT24

O víkendu bude na většině Česka pršet. Déšť může být i trvalý a vydatný, místy se vyskytnou bouřky. Denní teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň ve čtvrtek varovali, že kvůli vydatným dešťům a nasycení půdy mohou hladiny některých řek na západě Čech překročit v sobotu třetí povodňový stupeň. Týká se to především Radbuzy, Mže a jejích přítoků. Druhého povodňového stupně mohou dosáhnout i toky v povodí Ohře.

Na některých tocích byly podle informačního portálu ČHMÚ první stupně povodňové aktivity už ve čtvrtek odpoledne, na Mži v Lučině hladina dokonce kolísala na hranici druhého a třetího povodňového stupně.

Kromě řek, které pramení v Českém lese, se výstraha týká i toků, které odvodňují Šumavu a Krušné hory. Od pátku do neděle totiž bude v západních částech Česka vydatně pršet. Srážkové úhrny mohou dosáhnout šedesáti, lokálně až 80 milimetrů. „Vzhledem k silnému nasycení půdy v těchto oblastech budou toky reagovat na vydatné srážky výraznými vzestupy hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity,“ varoval ČHMÚ.

„V následujících dnech počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední Evropou. Bude přinášet hodně oblačnosti a hlavně srážek,“ napsal už dříve ČHMÚ na síti X. „Oblačnosti a srážek bude postupně ubývat až v druhé polovině příštího týdne,“ doplnil ústav.

Následující tři dny bude tedy zataženo či oblačno. Meteorologové předpovídají na většině území déšť, který bude v Čechách místy trvalý a vydatný. Méně srážek by mohlo být ve východní polovině území, kde může být i polojasno, na východě a severovýchodě republiky se ale mohou ve čtvrtek začít ojediněle objevovat bouřky. Noční teploty se budou držet většinou mezi patnácti a deseti stupni, denní pak kolem dvaceti stupňů. Podobné počasí bude zřejmě pokračovat i na začátku příštího týdne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

USA v půlce března zažijí nevídané červnové počasí

Takový březen zatím Spojené státy nezažily. Pokud se vyplní předpovědi na nejbližší dny, padnou nejen březnové, ale zřejmě i dubnové teplotní rekordy.
včera v 10:09

V týdnu bude panovat náladové počasí, tvrdí meteorologové

V nadcházejícím týdnu čeká Česko proměnlivé počasí. Týden začal zataženou oblohou a na horách sněžením, od středy se vyjasní a teploty vyšplhají až k 15 stupňům Celsia, pátek pak přinese další mraky a také sníh, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Z následujících čtyř týdnů se teploty začnou dostávat opět do nadprůměrných hodnot až během první dubnové dekády. Srážkově bude období od poloviny března do 12. dubna pravděpodobně průměrné, uvedli meteorologové v měsíčním výhledu.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
16. 3. 2026

Déšť jako zbraň. Vojenská meteorologie je pro moderní války zásadní

Vliv meteorologie na vojenské konflikty je zásadní, ale veřejností mnohdy podceňovaný. Přitom bez špičkové předpovědi počasí se nedá žádný moderní konflikt vyhrát.
13. 3. 2026
Načítání...