Šestkrát tě potkám. Vladimír Mišík si získal ceny Anděl

S několikaměsíčním zpožděním vyhlásila Česká hudební akademie držitele cen Anděl za rok 2019. Z vítězů nejčastěji zaznělo jméno Vladimíra Mišíka, který sošek obdržel celkem šest. Mimo jiné pro sólového interpreta roku. Z titulu sólová interpretka se může těšit Beata Hlavenková. Více než jedno ocenění si z 29. ročníku odnáší také projekt Zvíře jménem Podzim.

Z původně zamýšleného koncertu kvůli koronavirovým omezením nakonec sešlo, slibovaní hosté se ale do večera uváděného Ewou Farnou zapojili alespoň „na dálku“. Svá vystoupení předtočili na nezvyklých místech, která symbolizovala omezení kultury v době pandemie, třeba ve vypuštěném bazénu, na opuštěném fotbalovém stadionu nebo prázdném letišti. Také sošky donesli předávající z showbyznysu vítězům už před sobotním programem, moment překvapení byl ale zachován jako při přímém přenosu, ubezpečují pořadatelé.

Nejčastěji byl překvapován Vladimír Mišík. Muzikant, známý především spoluprací s kapelou Etc…, vydal po více než čtyřiceti letech sólovou nahrávku. Rekapitulační písně shrnul pod název Jednou tě potkám

Nominací měl od Andělů celkem šest, čímž se stal favoritem letošního ročníku. A všechny proměnil v sošky. Jistý tak má titul nejlepšího sólového interpreta roku 2019. Natočil také nejlepší videoklip k písni Jednou (spolu s ním klip připravili Maja Hamplová a Matěj Chlupáček), která je zároveň skladbou roku na nejlepším albu. Navíc dle akademiků loni nejvíce vynikl mezi folkaři. Stejně jako mezi rockery. Zvítězil totiž i v obou těchto „andělských“ kategoriích.

Sólovou interpretkou se stala pianistka a skladatelka Beata Hlavenková. Díky nadžánrově písničkářskému počinu Sně, jež je plný básní, písní a snění.

Také fanoušci „zasloužilého“ rappera Hugo Toxxxe si na jeho novou sólovku museli pěkných pár let počkat. A čekání se vyplatilo nejen jim, ale i jemu, za svou novinku už získal několik cen. Ne 1000, jak zní název alba, ale „jen“ dvě, zato významné. Kromě Anděla v kategorii rap také začátkem března Apollo upozorňující na nejlepší loňskou nahrávku.   

Překvapení v podobě sošky se z nominovaných dočkala i kapela Mirai. V kategorii skupina roku, jako bonus první příčku obsadila i v on-line hlasování veřejnosti.  Název loni natočeného alba Arigató se skupině hodil i jako děkovací proslov. V češtině totiž znamená „děkuji“.

Součástí českých hudebních cen je i slovenská vsuvka v podobě nejlepšího alba našich východních sousedů. Loni takové natočila podle akademiků košická formace Nocadeň, její nahrávka se jmenuje Auróra.

Stejně tak se Andělé poměrně nedávno rozhodli odbočit i k vážné hudbě. V kategorii klasika za nejlepší označují tentokrát nahrávku klavírních koncertů Dvořáka a Martinů v interpretaci pianisty Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši. Album si stihlo už získat i třeba pozornost prestižního časopisu BBC Music Magazine.

V jazzu hlasující ocenili ansámbl Vertigo, který se nebál vydat za objevováním hudebních horizontů dostatečně Daleko, jak dosvědčuje název vyzdvihované, páté desky.

Kategorii vyhrazenou alternativě a elektronice ovládlo mnohočetné uskupení Zvíře jménem Podzim s projektem Září. Hudební kolektiv byl také vyhlášen objevem roku, snad ne pozdě, protože Září má být jeho posledním společným počinem, i ten byl oproti původním plánům navíc.

Do Síně slávy byl uveden hudební publicista Jiří Černý – jako první nehudebník v historii cen. Bez jeho práce bychom hudbě rozuměli totiž daleko méně, zní vysvětlení akademiků.

  • Album
    11 (Chinaski)
    Arigató (Mirai)
    Jednou tě potkám (Vladimír Mišík)
  • Skladba
    Srdce nehasnou (Karel Gott a Charlotte Ella Gottová)
    Dělám stojky (Berenika Kohoutová)
    Jednou (Vladimír Mišík)
  • Skupina
    Mirai (Arigató)
    Vypsaná fiXa (Kvalita)
    Zvíře jménem Podzim (Září)
  • Objev
    Bert & Friends (Supr)
    Bára Zmeková (Lunaves)
    Zvíře jménem Podzim (Září)
  • Sólový interpret
    D.Y.K. (D.Y.K.)
    Vladimír Mišík (Jednou tě potkám)
    Pokáč (Úplně levej)
  • Sólová interpretka
    Beata Hlavenková (Sně)
    Berenika Kohoutová (Holka roku)
    Bára Zmeková (Lunaves)
  • Videoklip
    7krát3 – Promiň (režie Benjamin Buttler)
    Vladimír Mišík – Jednou (režie Maja Hamplová a Matěj Chlupáček)
    Vypsaná fiXa – Krabička (režie Jordan Haj a Givinar Kříž)
  • Slovenské album
    Best On (Marián Čekovský)
    Len tak sa stíšim (Sima Martausová)
    Auróra (Nocadeň)
  • Alternativa a elektronika
    B4 (Plastová okna)
    Margo (First I Thought Everyone's Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I've Learnt)
    Zvíře jménem Podzim (Září)
  • Folk
    Epydemye (Milé děti)
    Beata Hlavenková (Sně)
    Vladimír Mišík (Jednou tě potkám)
  • Jazz
    Nikol Bóková (Inner Place)
    Vilém Spilka Quartet (Čekání na Toma)
    Vertigo (Daleko)
  • Klasika
    Bennewitz Quartet (Ullmann – Krása – Schulhoff – Haas)
    Pavel Haas Quartet (Shostakovich: String Quartets Nos. 2, 7, 8)
    Ivo Kahánek, Bamberští symfonikové, Jakub Hrůša (Dvořák & Martinů: Piano Concertos)
  • Rap
    Hugo Toxxx (1000)
    Viktor Sheen (Černobílej svět)
    Yzomandias (Dobrá duše, srdce ze zlata)
  • Rock
    John Wolfhooker (313)
    Vladimír Mišík (Jednou tě potkám)
    The Truth Is Out There (All Little Revolutions)
  • Síň slávy
    Jiří Černý

Hudební rok 2019 zhodnotily i ceny Apollo a Vinyla

Loňskou hudební produkci už také – kromě výše zmíněného Apolla – stihly posoudit ceny Vinyla, které si dávají za cíl upozorňovat na výrazné autorské či inovativní hudební počiny. Kromě desky roku, již podle nich natočila kapela B4 (album Plastová okna), oceňují také objev (tím se stala zpěvačka a producentka Aneta Martínková alias Margo) a počin (v této kategorii zvítězil pražský klub Punctum).  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ze smrti amerického režiséra Roba Reinera je obviněný jeho syn

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem. Úřady obvinily syna manželů, je ve vazbě. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Umělci v politice: Stropnický vedl tři ministerstva, Třeštíková vydržela jen 17 dní

Devatenáctým ministrem kultury za éry samostatné České republiky se stal Oto Klempíř (za Motoristy). Hudebník spojovaný hlavně se skupinou J.A.R. není zdaleka jediným umělcem, který se dostal do vrcholné politické funkce. Hudbu, psaní či film vyměnili za křeslo nejen kulturního resortu třeba Martin Stropnický, Michael Kocáb nebo Helena Třeštíková.
před 21 hhodinami

Emoce Toma Smithe vystačily na jeho první sólové album

Britský hudebník Tom Smith vydal své první ryze sólové album. V jeho názvu konstatuje, že ve tmě není nic, co by nebylo i ve světle. Smith je známý jako zpěvák a kytarista skupiny Editors, se kterou je spojen bezmála pětadvacet let.
12. 12. 2025

Publikace Martina Rychlíka provede Dějinami skalpování

Vyšly Dějiny skalpování. Držitel Litery za publicistiku Martin Rychlík se v rozsáhlé publikaci věnuje zvyku zbavovat nepřítele vlasů s částí kůže napříč historií lidstva. Nabourává přitom i zažité představy.
12. 12. 2025

Poslední návrat do Peru. Česky vyšel román nobelisty Llosy

Esejista a romanopisec Mario Vargas Llosa se ve svém posledním románu vrátil do rodného Peru. Nositel Nobelovy ceny za literaturu zemřel letos v dubnu, kniha Vám teď věnuji své ticho vyšla nyní česky v překladu Anežky Charvátové.
11. 12. 2025

Island se přidal k zemím bojkotujícím Eurovizi kvůli účasti Izraele

Island je pátou zemí, která se rozhodla odstoupit z příštího ročníku mezinárodní hudební soutěže Eurovize. Oznámila to ve středu rada islandské veřejnoprávní vysílací společnosti RÚV, informují tiskové agentury APA a AP.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Ochotníci se dostali na seznam UNESCO

Výbor UNESCO zapsal hraní amatérského divadla v Česku na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. V tiskové zprávě o tom informovalo české ministerstvo kultury a na síti X to uvedlo také samotné UNESCO. Je to desátá položka, kterou Česko na seznamu má. Už dříve na něj byly zapsány například jízdy králů, sokolnictví či modrotisk.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Méně filmů v kinech a streamovací obr? Co přináší přetahovaná o Warner Bros. Discovery

Paramount Skydance chce zabránit vytvoření dominantního giganta na filmovém trhu, který by vznikl, pokud by Netflix od Warner Bros. Discovery převzal filmová studia i konkurenční platformu HBO Max. Ve snaze zvrátit nedávno zveřejněnou dohodu proto Paramount nabídl, že odkoupí celou společnost WBD, tedy včetně kabelové televizní sítě. Hollywood i znalci zábavního průmyslu vedou diskuse, co tyto vlastnické změny můžou přinést. Ubude filmů pro kina?
9. 12. 2025
Načítání...