Recenze: Richard Neutra v Evropě

Ve frankfurtském Architektonickém muzeu je k vidění mimo jiné (to jest mimo výstavy Ceny německé architektury za rok 2010 a Evropské ceny za veřejný prostor) velmi pozoruhodná prezentace děl Richarda Neutry, tohoto guru světové high society v oblasti dokonalého bydlení, která vznikala v době jeho opakovaných evropských pobytů v letech 1960–1970. Tato intimní, poněkud mdle osvětlená prezentace nám opět dokládá Neutrovy přednosti a potvrzuje jeho nepřehlédnutelný architektonický výraz. Používá k tomu velké modely, výkresy, texty a zejména dokonalé původní i nové fotografie.

Připomeňme si: Neutra je vlastně tak trochu náš spoluobčan – narodil se totiž ve Vídni v dubnu 1892. Studoval u Adolfa Loose, ozařován géniem Otto Wagnera, po škole pak odchází do berlínského ateliéru Ericha Mendelsohna, neboli dokládá ten nejlepší výběr, který mohl v těch letech učinit. Pokračuje pak směle za oceán, kam přesidluje bystře už v roce 1929, aby si i tady vybral to nejlepší – spolupracuje s Frankem Lloydem Wrightem. Neopomenutelná je jeho spolupráce se spolužákem Rudolfem Schindlerem.

Od počátku třicátých let již určuje trendy bydlení (myslíme tím samozřejmě komplexní architektonické řešení obytných subjektů včetně epochálních interiérů) moderní Americe tak, že neexistuje žádná vlivnější osobnost kultury, politiky, byznysu, sportu, která by nechtěla a posléze neměla Neutrův dům.

Jeho domy se staly globálním vzorem moderního umění a zejména pak architektury a byly bezděky nebo i vědomě kopírovány po celém světě ( i u nás). Přísné geometrické stavby a vzdušná struktura byly jasnou Neutrovou značkou. Neomezené investiční možnosti jeho klientů (seznam by vydal na celou stránku a všechny byste znali) přinášely Neutrovi možnost používat i ty nejméně dostupné materiály – od tehdy drahých velkoplošných skel přes nejrůznější vzácné mramory a kameny po jeho typickou vášeň, danou naštěstí intelektuální úrovní zákazníků – obrovské celostěnné vzrušující knihovny.

Na frankfurtské výstavě jsem si plnou vahou uvědomil, že Neutra pracuje s přírodním prostorem způsobem, který je nejen zcela dokonalý, ale také neopakovatelný a nenahraditelný. Jeho bohatí zákazníci si nechávali vybírat od autora a slavných developerů místa, která vstupovala skleněnými stěnami do interiérů přes rozsáhlé terasy a hrála zásadní roli jako dominantní součást celého bytového prostoru. Krásné kalifornské nebo jihoamerické krajiny, byť přinášejí vždy kouzlo neporušené přírody a halasně oceňují barvitou americkou přírodu, však blednou před strhujícími pohledy do obrovských horských scenérií Švýcarska, Rakouska, Německa či severní Italie.

Domy jsou stavěny na takových  místech a tak velkých pozemcích, že je jejich cena již dnes naprosto nedostupná. Práce s prostorem se postupně stala Neutrovou kvalitou, zcela nenahraditelnou, a jeho díla s evropskou horskou krajinou dominují celé jeho životní tvorbě. I když oněch staveb v Evropě je výrazně méně než v jeho americké erupci.

Neutra nás opustil v dubnu 1970 ve Wuppertalu (tehdejší západní Německo). Výstavu připravila Marta Herfordová spolu s Neutrovým synem (a spolupracovníkem) Dionem a expertním týmem, který tvořili Hubertus Adam, Joachim Driller, Lilian Pfaff, Rolf Ahnesorg a fotograf Iwan Baan.

Kde: Deutsches Architekturmuseum, Schaumainkai 43, 60596 Frankfurt am Main. Kdy: Otevřeno denně mimo pondělí od 11-18 hodin, v neděli do 19 hodin a ve středu do 20 hodin. Výstava trvá do 3. června. Vstupné 7 eur.

  • Von Sternberg House, Northridge, Kalifornie (architekt: Richard Neutra) zdroj: Deutsches Architekturmuseum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2551/255066.jpg
  • Casa Ebelin Bucerius , Švýcarsko (architekt: Richard Neutra) zdroj: Deutsches Architekturmuseum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2551/255065.jpg
  • Garden Grove Community Church, Kalifornie (architekt: Richard Neutra) zdroj: Deutsches Architekturmuseum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2551/255054.jpg
  • Richard Neutra zdroj: Deutsches Architekturmuseum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2551/255053.jpg