Recenze: Lék na hudební stereotyp? DoZvuk!

Už vás nebaví omílat ve vaší mp3 stále stejný playlist? Chtěli byste si poslechnout nové věci, ale v dnešní změti interpretů pořádně nevíte, kde začít? Všem hudebním fandům se stejným problémem nabízí svou pomocnou ruku Rock Café. Již několikátý rok pořádá Vojtěch Karvánek ve spolupráci s tímto pražským klubem festival DoZvuk, který má za úkol představit domácí kapely, jež sice nekralují hudebním hitparádám, ale díky své kvalitě by neměly zůstat opomíjeny. Vítejte na přehlídce!

Málokdo by čekal, že se publikum dostaví již na sedmou hodinu, a málokdo by taky čekal, že jim to crossoverová partička Underside splatí tak dobrým setem. Zpěvák Majk se sice snažil tvářit přísně, jeho komunikace s návštěvníky však probíhala vstřícně. Řízné kytary dokreslovalo konečně kvalitní ozvučení, což vyzvedlo festival o několik stupínků výš.

Kdo mohl s Underside pomyslně soutěžit, byla havlíčkobrodská sestava Pop-Porn. Podle infantilního názvu byste nejspíš čekali rozvášněné školáky, avšak tak nabitého představení byste se od školou povinných nedočkali. Lídr Aleš Zelenka jako by z oka vypadl Tomáši Hajíčkovi, guru kapely Krucipüsk. Se stejnou vervou a energií rozhýbal slušně našlapané Rock Café a se svým elektro-metalcoreovým doprovodem odehráli jednoznačně nejlepší set celého večera. Tohle si do svého přehrávače napříště zařaďte!

A kdo že si tentokrát trochu přiskřípl prsty? Alternativní rocková záležitost z České Třebové NIL má jednu obrovskou přednost: zpěvačku Hanku Kosnovskou. Většinu kolegů totiž hravě přezpívá o deset tříd, o tom žádná. Jenže! Skoro to vypadalo, jako kdyby dlouhovlasá dračice nestála několik měsíců na pódiu a chtěla ze sebe všechno vyzpívat (i když vhodnější by bylo použít slovo vyřvat). Snažila se tak moc, až její chování působilo lehce afektovaně. „Moc přehnané, ani jednu písničku nezazpívala jako na desce,“ posteskl si jejich fanoušek. Je to tak, méně je někdy více.

Čas na čaj o páté. Šestičlenní Five O'clock Tea umí roztančit, to ano. Kombinace zpěvák a zpěvačka může být někdy dosti ošemetná, Fiki a GyGy se však relativně doplňují. Jejich souhra ale nemění nic na tom, že nehrají nic zázračného. Dívat se po jejich setu na tatéra salonu Hell tvořící dobrovolnici korzet na živou kůži působilo jako balzám.

Šlo o radikálně odlišnou kulturní vložku než předchozí přehlídka žonglérů. Usmívající se aktérka neztrácela klid, i když měla v zádech čím dál víc cvočků a se závěrečnou mašličkou pod jejími lopatkami skončilo i toto rozptýlení. Návštěvníky vyprovodili do postýlek crossoveroví tvrďáci Bundy Tad a další DoZvuk dozněl ke konci. Mp3 je zase obměněná, těšíme se na další rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vyprávěj mi, Múzo, o muži, který dostal Homéra do memů

Divácký zájem o historické filmové drama Odyssea přitáhl pozornost sociálních sítích ke stejnojmennému starořeckému eposu. Lidé „mučí“ režiséra snímku Christophera Nolana sledováním jeho výpravného velkofilmu na miniaturních displejích a utahují si z amerického přízvuku hlavního hrdiny. A díky filmu a internetu navíc objevují původní Homérovy verše, které se tak dostávají na dohled současných bestsellerů.
24. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Česky je k mání Murakamiho předposlední román. A už napsal další

Miluje Beatles, jazz, kočky, plavání a běhy na dlouhou trať. Napsal přes čtyřicet knih – od románů, přes povídky až k esejům. Jeho dílo přeložili do desítek jazyků a na kontě má desítky milionů prodaných výtisků. To z Harukiho Murakamiho dělá pravděpodobně nejčtenějšího japonského spisovatele současnosti. Jeho zatím předposlední román teď vyšel v českém překladu pod názvem Město a jeho nejisté zdi.
24. 7. 2026

Jako „hrané Městečko South Park“. Vzniká seriál o a pro generaci Z

Česká televize připravuje nový komediální seriál G.O.A.T. Je o generaci Z. Parta středoškolaček, které závodně cvičí aerobik, v něm narazí na chatbot slibující, že jim splní přání.
23. 7. 2026

S tátou jsme solidarizovali, vzpomíná na Ludvíka Vaculíka syn

Sto let uplynulo 23. července od narození spisovatele Ludvíka Vaculíka. Bývá charakterizován jako individualistický, vyhraněný vlivný intelektuál i samorost. V Událostech, komentářích přidal pohled na tohoto známého autora jeho syn, publicista Ondřej Vaculík.
23. 7. 2026

VideoFilmové premiéry: Mistryně, Bardotky i vítězné Padlé ovoce

Australská zpěvačka a textařka připravila ve snímku Sia: Nostalgic for the Present pro své fanoušky zážitek na pomezí hudby a filmu, a to u příležitosti výročí turné z roku 2016. Do kin se dostává také vítěz letošního festivalu v Karlových Varech – drama Padlé ovoce vypráví o ženách pracujících v továrně v současném Myanmaru. V tuzemské komedii Bardotky chtějí tři kamarádky v podání Evy Holubové, Dagmar Havlové a Pavlíny Pořízkové začít i po šedesátce bláznivé dobrodružství. Dalším českým příspěvkem do kin je i intimní konverzační snímek Mistryně, v němž hlavní hrdinka po setkání s bývalým manželem řeší „co by kdyby“. V hlavních rolích Marie Švestková a Jiří Havelka.
23. 7. 2026

Stuart z Teorie velkého třesku dostal vlastní sci-fi seriál

Příběh Stuarta, majitele obchodu s komiksy z amerického sitcomu Teorie velkého třesku, se dočkal vlastního zpracování. V seriálu Jak Stuart nezachránil vesmír cestuje postava skrz alternativní verze našeho vesmíru. Shledá se při tom i s dalšími postavami z původní seriálové ságy. Žánr sitcomu ale mění za akční sci-fi s nádechem satiry. Pořád je to ten stejný Stuart jako dřív, ale tentokrát aspoň vytáhne paty z obchodu s komiksy, říkají představitelé hlavních rolí.
23. 7. 2026

Brusel kvůli ruské účasti končí s financováním benátského bienále

Evropská komise odebrala grant dva miliony eur (zhruba 48,4 milionu korun) pořadateli benátského bienále kvůli letošní účasti Ruska na této přehlídce současného umění, která začala 9. května. Napsala o tom belgická agentura Belga s odvoláním na úterní prohlášení agentury Evropské komise pro vzdělání, audiovizi a kulturu (EACEA). Znovuotevření ruského pavilonu na jedné z nejznámějších přehlídek umění na světě poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo silnou kritiku.
22. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.