Raději vloupání než bankrot, míní hrdinové pandemického westernu Poberta

Nahrávám video
Začalo natáčení komedie Poberta
Zdroj: ČT24

Na svérázný způsob, jak zabránit bankrotu, přijdou hrdinové nové komedie Poberta. Film s prvky westernu zasadil režisér Ondřej Hudeček do svého rodiště v okolí Strážnice na Hodonínsku, kde v těchto dnech natáčí. V hlavních rolích se objeví například Matyáš Řezníček nebo Václav Neužil. V kinech by se měl Poberta, vznikající v koprodukci České televize, objevit začátkem roku 2025.

Když se napravený zloděj vrátí z vězení domů, zažije šok – policista, který ho nechal zavřít, má milostný románek s jeho matkou. Ani strážce zákona, v podání Václava Neužila, ale nemá čisté svědomí. „Čenda je člověk, který se chce mít dobře a dělá pro to všechno možné, a ne vždycky v mezích zákona, i když je to policajt,“ naznačil.

Zákon má přitom v jihomoravském příhraničním maloměstě svůj vlastní výklad. Zvlášť během lockdownu v období pandemie covidu-19, kdy se děj odehrává. Místní se rozhodnou vypořádat se s dopadem na strážnickou ekonomiku po svém. „Napadl mě příběh o partě zlodějů, kteří v době pandemie dělají falešné krádeže, aby krachujícím firmám pomohli se zachránit před bankrotem,“ upřesnil Ondřej Hudeček.

Inspirace Hodonínskem

„Chtěl jsem natočit něco z kraje, ze kterého pocházím, takže to byla taková celoživotní inspirace tím prostředím,“ dodal. Filmová kamera tak diváka zavede také do vesniček Radějov, Petrov, ale i blízkého centra slováckého folkloru.

Pro režiséra je natáčení Poberty celovečerním hraným režijním debutem. Za sebou už ale má třeba dokument Pásky z Nagana o olympijském úspěchu českých hokejistů, za nějž obdržel Cenu české filmové kritiky. Českého lva a také cenu z festivalu Sundance má za krátkometrážního Furianta, který je portrétem klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického (přehrát lze v iVysílání).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
20. 3. 2026

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
20. 3. 2026

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
20. 3. 2026

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
20. 3. 2026
Načítání...