Neviditelnými herci století se stali Maciuchová a Preiss, jejich hlasy dosáhly až do vesmíru

Vítězi rozhlasové ankety Neviditelný herec století se stali Hana Maciuchová a Viktor Preiss. Speciální ročník doplnil každoroční anketu, v níž veřejnost hlasuje o nejpopulárnějším hereckém výkonu na vlnách Českého rozhlasu za uplynulou sezonu.

Nominaci na Neviditelného herce století získalo deset herců a deset hereček. O vítězi mohli posluchači hlasovat na internetu, sešlo se přes 82 tisíc hlasů. 

Za Hanu Maciuchovou, která předloni zemřela, cenu převzala její sestra Silvie Marková. „Práci v rozhlase milovala, několikrát se z toho vyznala,“ uvedla.

Také Viktor Preiss při převzetí ceny ocenil svou rozhlasovou práci. „Rozhlas mi dal hodně příležitostí, hodně setkání s lidmi, které bych nikdy nečekal, že vůbec poznám,“ řekl. „Rozhlas jsou především lidi, kteří tu práci milují, a já ji mám také moc rád,“ dodal.

Hlasy vítězů nechal rozhlas s pomocí krátkých vln vyslat z radiové stanice v Dolních Břežanech skrz zemskou atmosféru do vesmíru.

Oslavy stoletého výročí

Výsledky Neviditelného herce století vyhlásil Český rozhlas na galavečeru na Nové scéně Národního divadla. Vyhlašování zároveň živě přenášel na svých vlnách. Speciální ročník se konal u příležitosti výročí sta let od zahájení pravidelného vysílání.

V rámci oslav nachystal rozhlas i další akce. Pro širokou veřejnost a posluchače uspořádá 18. května koncert v pražských Riegrových sadech. Jako připomínku dne, kdy v roce 1923 začala ve skautském stanu vysílat soukromá společnost Radiojournal. O den dříve bude zahájena výstava v Národním technickém muzeu, v plánu jsou také novinky v programu, film či televizní série.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Knihovně Václava Havla gradují spory s vedením

Knihovna Václava Havla je v ohrožení – odcházejí klíčoví lidé i sponzoři. Důvodem jsou spory s vedením instituce, včetně ředitele Tomáše Sedláčka. Knihovna funguje 22 let, spravuje odkaz a dílo Václava Havla, publikuje a pořádá i akce pro veřejnost. Pro veřejnost je tu zatím stále otevřeno. V Knihovně totiž chtějí skončit všichni její pracovníci – sedmnáct lidí ze sedmnácti, včetně dramaturga Jáchyma Topola.
před 13 hhodinami

S AI nemá smysl bojovat, míní Demi Mooreová. V Cannes se řeší, jak „kapitulovat“

Jedna z nejstarších a nejprestižnějších filmových přehlídek nemůže vynechat téma úzce spojené s budoucností kinematografie. I na festivalu v Cannes se řeší, jak umělá inteligence změní filmový průmysl. Od poměrně nedávných časů, kdy se AI stala členem štábu, se otázka, zda ji vůbec použít, posunula více k úvahám jak.
před 17 hhodinami

Estonský svaz umělců přišel podvodem o 700 tisíc eur, zvažuje prodej majetku

Podvodníci, kteří se vydávali za důvěryhodné volající a jednali prostřednictvím hlavní účetní, připravili Estonský svaz umělců přibližně o 700 tisíc eur (přibližně sedmnáct milionů korun).
před 17 hhodinami

České studio chystá videohru ze světa Pána prstenů

České videoherní Warhorse Studios, které stojí za vznikem série Kingdom Come: Deliverance, pracuje na dvou nových hrách. Jedna bude dalším přírůstkem do série Kingdom Come a druhá bude zasazená do fantasy světa Středozemě od britského spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena. V obou případech to bude RPG hra (role-playing game, hra na hrdiny) s otevřeným světem.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...