Nábytek na hraně. Český kubismus má své nové stálé místo

Hrany, plochy, výrazné vzory jsou nezaměnitelnými znaky kubismu, avantgardního uměleckého hnutí v prvním dvacetiletí minulého století. Český kubismus měl svá specifika, jak ukazuje i nová stálá expozice, kterou mu Uměleckoprůmyslové muzeum zřídilo v pražském Domě U Černé Matky Boží. Stavba podle návrhu architekta Josefa Gočára je sama o sobě vrcholným dílem české kubistické architektury.

 Označení kubismus bylo přezvato z francouzského „cubique“, tedy ve tvaru krychle. Základy směru, který umění pojal poměrně revolučním způsobem, vytvořili v roce 1906 v Paříži výtvarníci Georges Braque a Pablo Picasso. O několik let později jejich kubistické principy převedli čeští umělci i do architektury a užitého umění.

Hmota v prostoru

“Typické pro krátké období českého kubismu bylo, že hmota vyšla z přímých linek do prostoru. Tvůrci používali šikmé linie i v nábytku, což bylo konstrukčně velmi složité,“ upřesnila tehdejší vývoj ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Výstavní prostory Domu U Černé Matky Boží jsou spojeny s architektem Josefem Gočárem, v expozici jsou ale zařazeny nábytkové soubory i solitérní kusy například od Pavla Janáka, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného či Antonína Procházky.

Návštěvníci si mohou prohlídnout například jídelnu navrženou pro malíře Václava Rabase nebo psací stůl českého historika umění V. V. Štecha. „Byl jedním z teoretiků hnutí, ale sám přiznával, že se s kubistickým nábytkem trochu těžko žije,“ prozradila Koenigsmarková.

Od obrazů ke kruhu

Nábytek pak doplňují keramika, předměty z kovů, ornamentální tapety, plakáty i užitá grafika. A také kubistické malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína a plastiky Otto Gutfreunda. „Jde o výrazné umělce, kteří byli prvními, kdo převzali kubismus v malířství z francouzského hnutí. U nás pak měl tu specifiku, že se dostal i do trojrozměrné podoby,“ podotkla ředitelka muzea. 

Expozice nabízí přehled českého kubismu, především interiérové tvorby, z let 1911 až 1914 s přesahem do dvacátých let, kdy kubismus, ovlivněný mimo jiné hledáním národní identity v nově vzniklém Československu, prošel proměnou. „Válka změnila požadavky životního stylu, byla tu nová republika a původní kubisté většinou vytvářejí styl, reprezentovaný v architektuře i v interiérech, který se označuje jako rondokubismus,“ popsala Koenigsmarková.

Hrany českého kubismu brousí Dům U Černé Matky Boží od 3. prosince až do konce roku 2017.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 8 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
před 12 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...