Lenka Dusilová chce benefičními koncerty pomoci sudetským památkám

Benefiční koncerty mají zachránit památky (zdroj: ČT24)

Léta chátrající památky v českých Sudetech mají šanci na změnu. S projektem, jenž podpoří místní spolky i jednotlivce bojující dlouhodobě za jejich záchranu, přišla zpěvačka Lenka Dusilová. V příhraničí přichystala sérii benefičních koncertů s videoprojekcemi s názvem Monument/um.

V hlavní roli má být historická budova, koncerty spojují slova monument, moment a um, vysvětluje Dusilová název miniturné na svém webu a slibuje jedinečný zážitek specifický pro každou vybranou památku. Čtyři večery kromě hudebního a vizuálního žážitku nabízí i krátkou přednášku a dokument z dílny ČT ArtZóna o daném objektu.

Projekt chce upozornit na špatný stav některých památek a apelovat na veřejnost, že je péče o historické objekty důležitá, protože se mohou stát součástí společenského a kulturního života – jak mají ukázat i Dusilové koncerty. „Tvoříme obsahovou uměleckou stránku koncertu, uměleckého oživení té dané památky,“ komentuje svůj záměr hudebnice.

„Památky samy o sobě mají kouzlo, kus své historie a samy na člověka působí tím, že tam přijde. Projekce jsou pokaždé trochu jiné, stejně tak i Lenka dělá vždy kompozici tak, aby to v daném místě rezonovalo,“ přibližuje VJ Aeldryn, který se stará o vizuální stránku představení.

Čtyři objekty

Organizátoři koncertů objeli desítky chátrajících památek po celé republice a nakonec vybrali čtyři, u kterých se už místním podařilo najít pro objekty nový účel. Dusilová se spolu s Aeldrynem zatím zastavila v kostele Navštívení Panny Marie v chrastavském Horním Vítkově a hradě Hauenštejnu v Ostrově nad Ohří. Dále zamíří ještě do Jablečných lázní v Jablonci nad Nisou a do Fabriky Temný důl v Horním Maršově.

Například Jablečné lázně z dob císaře Františka Josefa chátrají od šedesátých let, kdy režim osekal secesní prvky a skleněná okna nahradil luxfery. Město pro svou dominantu hledá využití už více než dvacet let, mezi návrhy je knihovna, centrum pro seniory nebo pivovar. K dočasnému využití získal lázně místní spolek ArtproProstor, kulturní akce ale omezila špatná statika. Koncert Lenky Dusilové má zahájit novou etapu.

Čtyři roky po Duchcově

Historická místa dostanou celý výtěžek ze vstupného, už dopředu je určeno, na jaký účel se finance využijí, vysvětluje Soňa Paleta, ředitelka projektu Monument/um. V případě jabloneckých lázní by zde po rekonstrukci mohl vzniknout kulturní prostor s galerií a ateliéry pro výtvarníky. „Nejpalčivější téma je sehnat peníze na provoz. Je to velká budova, která stojí něco vytopit,“ dodává Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor.

Dusilová se památkám nesnaží pomoci poprvé. Před čtyřmi lety přispěla koncertem na záchranu Reinerovy fresky na zámku v Duchcově, kde natáčela videoklip. Myšlenka hudbou pomoci i dalším chátrajícím objektům se zrodila právě tehdy.