Florence je úchvatná. Nejhorší sopranistka zpívá v Ostravě

2 minuty
Nejhorší sopranistka zpívá v Ostravě
Zdroj: ČT24

Čistě neuměla zazpívat ani notu, přesto vyprodala Carnegie Hall. Příběh Florence Foster Jenkinsové, nejhorší operní pěvkyně všech dob, inspiroval mnoho filmařů i dramatiků. Komedii Je úchvatná od Petera Quiltera uvedlo také Národní divadlo moravskoslezské.

Florence Foster Jenkinsová měla hned několik darů: naprosto špatnou intonaci, mizerné frázování a nepěkný hlas. Proslavila se coby „královna kraválu“. Se svými extravagantními kostýmy, choreografiemi a nadšením ale na večírcích v New Yorku během druhé světové války přesto publikum okouzlovala. Krátce před svou smrtí vyprodala slavnou newyorskou Carnegie Hall, kde sklidila velké ovace.

Herečka se několik měsíců učila zpívat operu správně falešně

Komediální podání jejího životního příběhu Je úchvatná od dramatika Petera Quiltera uvedlo také Národní divadlo moravskoslezské. Aby se představitelka hlavní role Alexandra Gasnárková naučila zpívat operní árie správně falešně, strávila přípravou devět měsíců. Režie se ujal Peter Gábor, který také vybral hudbu. V dalších rolích hrají Ivan Dejmal, Jan Fišar, Zdena Przebindová, Kateřina Vainarová a Renáta Klemensová.

Hra Petera Quiltera v originále nazvaná Glorious byla poprvé uvedena v roce 2001. Úspěšná inscenace se již dříve objevila také v Česku. Pražské divadlo Kalich hru uvedlo v hlavní roli s Jaroslavou Kretschmerovou.

Životní příběh sopranistky Florence Foster Jenkinsové byl umělecky zpracován už vícekrát. V češtině vyšla kniha Jaspera Reese Božská Florence. Stejnojmenný film režiséra Stephena Frearse s Meryl Streepovou a Hughem Grantem se v tuzemských kinech objevil v srpnu.

Už loni se v českých kinech objevilo také drama Marguerite inspirované osudy Jenskinsové. Film o pěvecké kariéře postavené na milosrdné lži a přetvářce okolí natočil francouzský režisér Xavier Giannoli. Snímek se natáčel také v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, brněnském Mahenově divadle nebo na zámku Slapy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Krejčík a Balzerová jsou Harold a Maude

V pražském Studiu DVA nastudovali nově černou komedii Harold a Maude o lásce a přátelství dvou protikladných postav. V titulních rolích se na jevišti potkávají Eliška Balzerová a Daniel Krejčík.
před 16 hhodinami

Americký magazín označil Jakuba Hrůšu za dirigenta roku 2026

Nejstarší americký magazín věnující se klasické hudbě Musical America vyhlásil Čecha Jakuba Hrůšu dirigentem příštího roku. Hrůša, který je v současnosti mimo jiné hudebním ředitelem Královské opery v Londýně, získal prvenství v mezinárodním žebříčku.
před 22 hhodinami

Americký soud uložil lékaři domácí vězení za distribuci ketaminu v případu Perryho

Soud ve Spojených státech uložil osmiměsíční domácí vězení lékaři Marku Chavezovi, který se v případu smrti známého herce Matthewa Perryho přiznal k nelegální distribuci ketaminu, informovala agentura AP. Před dvěma týdny soud poslal na 2,5 roku do vězení lékaře Salvadora Plasenciu, který se předtím přiznal, že Perrymu ketamin v týdnech před jeho smrtí prodal.
16. 12. 2025

Dokument o fotografce Jarcovjákové ztratil šanci na Oscara, má ji ale krátkometrážní Hurikán

Český dokument Ještě nejsem, kým chci být se nedostal do nejužšího výběru na ceny Oscar. Snímek Kláry Tasovské o fotografce Libuši Jarcovjákové, natočený v koprodukci České televize, tak ztratil šanci získat cenu pro nejlepší zahraniční film. Zato krátkometrážní snímek Hurikán českého režiséra Jana Sasky se dostal do užšího výběru v kategorii krátký animovaný film.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Hledání manžela bylo pro hrdinky Jane Austenové víc než lov beze zbraní

Ženy střední a vyšších vrstev, které se musí vyrovnat s pravidly strnulé společnosti své doby, bývaly častými hrdinkami románů Jane Austenové. Od narození dodnes oblíbené spisovatelky uplynulo 16. prosince 250 let.
16. 12. 2025

Ze smrti amerického režiséra Roba Reinera je obviněný jeho syn

Americký režisér Rob Reiner a jeho žena Michele zemřeli v neděli násilnou smrtí ve svém domě v Los Angeles. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož policisté vyšetřují útok nožem. Úřady obvinily syna manželů, je ve vazbě. Osmasedmdesátiletý filmař režíroval snímky jako Když Harry potkal Sally, Pár správných chlapů nebo Misery nechce zemřít.
15. 12. 2025Aktualizováno15. 12. 2025

Umělci v politice: Stropnický vedl tři ministerstva, Třeštíková vydržela jen 17 dní

Devatenáctým ministrem kultury za éry samostatné České republiky se stal Oto Klempíř (za Motoristy). Hudebník spojovaný hlavně se skupinou J.A.R. není zdaleka jediným umělcem, který se dostal do vrcholné politické funkce. Hudbu, psaní či film vyměnili za křeslo nejen kulturního resortu třeba Martin Stropnický, Michael Kocáb nebo Helena Třeštíková.
15. 12. 2025

Emoce Toma Smithe vystačily na jeho první sólové album

Britský hudebník Tom Smith vydal své první ryze sólové album. V jeho názvu konstatuje, že ve tmě není nic, co by nebylo i ve světle. Smith je známý jako zpěvák a kytarista skupiny Editors, se kterou je spojen bezmála pětadvacet let.
12. 12. 2025
Načítání...