FAMUFEST Noir zná svého vítěze

Praha - Nejlepším filmem třídenní přehlídky se stal snímek Příliš mladá noc od režiséra Olma Omerzu. Tento film také jako jediný reprezentoval Českou republiku na letošním festivalu Berlinale. Porota se rozhodla udělit i cenu v kategorii nejlepší hraný film, kterou obdržela Asmara Beraki za film Kdekoliv jinde. Diváci, kteří neměli možnost zhlédnout vítězné snímky, se mohou těšit na Ozvěny FAMUFESTU Noir v kině BIO OKO, kde budou promítnuty oceněné snímky. Konají se 22. listopadu od 20.30 hodin.

Největší událostí festivalu však byla čtvrteční panelová diskuze amerického režiséra Wese Andersona. Přednášku před přeplněným sálem Nové scény Národního divadla zahájil americký velvyslanec Norman Eisen. Spolu s Andersonem se diskuze zúčastnil i kameraman Robert D. Yeoman. Při slavnostním zahájení zazněla na počest režiséra skladba z filmu Až vyjde měsíc v podání orchestru Berg.

Velký zájem byl také o první ročník FAMUFEST Noir Pitching Session – prezentaci nápadů a námětů, kde mohli návštěvníci vidět více než dvacet zajímavých projektů. Další novinkou pak bylo promítání filmů ze zahraničních škol – do Prahy přijeli studenti z kanadské univerzity, Vídně, Dánska a Německa. Součástí doprovodného programu byla i projekce filmu a panelová diskuze pro neslyšící.

Celý festival zakončila sobotní „Sonny Vargas and Prague Burlesque show“, jejíž součástí bylo předávání studentských cen.

Přehled vítězů v jednotlivých kategoriích:

Nejlepší film: Příliš mladá noc (Olmo Omerzu)

Nejlepší hraný film: Kdekoliv jinde (Asmara Beraki)

Nejlepší režie: Jeden den v životě (Jan Látal)

Nejlepší dokument: Tělo mého těla (Viola Ježková)

Nejlepší animovaný film: Cesta (Ondřej Dolejší)

Nejlepší animovaný film – cena společnosti Eallin: Pandy (Matúš Vizár)

Nejlepší produkce: Klára Žaloudková

Nejlepší kamera: Paprsky smrti (Marek Dvořák)

Nejlepší střih: Spojení (Alexandra Gojdičová)

Nejlepší zvuk: Cesta (Ondřej Dolejší)

Nejlepší film FAMU International: Olga a Bianka (Vera Sjunnesson)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
20. 12. 2025

Na česká pódia v roce 2026 zamíří MGK, Nick Cave nebo Marilyn Manson

Hudební hvězdy plánují své koncerty i několik let dopředu. Už je tak jasné, kdo z těch zahraničních má v roce 2026 v kalendáři jako svou zastávku také Česko.
20. 12. 2025

Oscar následuje diváky, od roku 2029 se přesouvá na YouTube

Na internetu a zdarma má být od roku 2029 k vidění ceremoniál cen Oscar. Prestižní filmové ocenění tak po desítkách let opouští televizní obrazovky a přesouvá se výhradně na největší on-line videoplatformu YouTube. Ostatně podobně jako spousta diváků, kteří si už zvykli sledovat filmy prostřednictvím streamovacích služeb spíš než v televizi nebo v kinech.
19. 12. 2025

Stávka v Louvre je u konce, muzeum se zcela otevřelo návštěvníkům

Pařížské muzeum Louvre se v pátek zcela otevřelo návštěvníkům poté, co odboráři ukončili stávku za lepší pracovní podmínky pro zaměstnance a větší výdaje na jejich bezpečnost, píše agentura AFP. Stávka, do které se zapojilo nejméně tři sta zaměstnanců, trvala od pondělí.
19. 12. 2025
Načítání...