Detektivní Šelma, sci-fi Mycelium a humorný Zen žen. Magnesia Litera udělila poprvé žánrové ceny

Ceny Magnesia Litera rozšířily nově dosavadní ocenění o žánrové kategorie. Svého vítěze tak poprvé získají detektivní, fantastické a humoristické tituly. Výsledky žánrových kategorií za rok 2022 vyhlašuje Magnesia Litera v předvečer hlavního ceremoniálu cen, který se odehraje 17. dubna v přímém přenosu České televize.

Oceňovaná autorka sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková loni uzavřela podle nakladatelství Argo nejobsáhlejší českou sci-fi ságu. Mycelium zabírá celkem osm dílů. Za ten osmý nazvaný Program apokalypsy obdržela Kadlečková nyní cenu Magnesia Litera.

Porota oceňuje propracovanost a komplexnost fikčního světa tohoto „milníku české fantastiky“. Navíc příběh ze vzdálené budoucnosti podle hodnocení zahrnuje množství úvah nad současnými tématy: „mimo jiné o roli církve a náboženství v našich životech, o paradoxu výjimečnosti, která nikdy nepřichází zadarmo, nebo o odvěkém boji moci a zodpovědnosti, kterou tato moc nese.“

Vítězná kniha mezi detektivkami naopak teprve rozsáhlejší vyprávění otevírá. Šelma je totiž prvním dílem chystané volné trilogie Františka Šmehlíka. Od vraždy investigativní novinářky se táhnou nitky k politické mafii, lobbistům i zahraničním gangům.

„František Šmehlík vytvořil seversky laděnou detektivku s prvky politického thrilleru, který neztrácí od začátku nasazené tempo a graduje několika překvapivými odhaleními. Román vyniká kromě jiného zajímavě vykreslenou postavou olomoucké vyšetřovatelky Laury Ara i střízlivě popsanou prací policie,“ všímá si Magnesia Litera.

Mezi humoristickými knihami si ocenění vysloužil výbor z komiksových stripů, které vycházely v časopise Respekt. Ve svazku jsou shrnuty minipříběhy z let 2017 až 2022, nezvyklý podlouhlý formát knihy odpovídá formátu tohoto časopiseckého „sloupku“. Zen žen, s podtitulem „jednou se tomu zasmějem“, s nadhledem pohlíží na každodennost a mezilidské vztahy. Je dílem ilustrátorky a komiksové autorky Lely Geislerové a scenáristy Martina Macha Ondřeje.

„Pobaví nás nelogické, a přesto reálné reakce postav, které překvapivě vyústí v chápavý životní nadhled. Dramatičnost tu jemně zvýrazňuje trojité zvětšování, přibližování týchž realistických obrázků, u nichž se změní třeba jen pohled lidských očí,“ píše o knize Magnesia Litera.

Knihy, které lidi čtou

Zřízení žánrových kategorií vysvětlili pořadatelé stížnostmi části čtenářů, že jim v nominacích chybí vedle náročnějších titulů i knihy, které lidé čtou. V pondělí 17. dubna přijde na řadu výběr nejlepší prózy, poezie, knihy pro děti a mládež, naučné literatury, nakladatelského činu, překladové knihy, publicistiky a debutu. Vyhlášena bude i hlavní cena napříč kategoriemi – jeden z titulů se stane Knihou roku 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 5 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025

Sedláčková objevuje erotická léta Toyen

Tvorbě a životu významné české surrealistické malířky se věnuje další kniha. Dílem Toyen – léta erotická autorka Andrea Sedláčková volně navazuje na dřívější pojednání o této výtvarnici.
3. 12. 2025
Načítání...