ČT dnes uvede debut kontroverzního režiséra Moorea

Praha - První snímek amerického dokumentaristy Michaela Moorea uvede dnes v repríze od 23:10 ČT 2. Ve filmu Roger a já Moore zkoumá, jaký dopad mělo propuštění desetitisíců zaměstnanců firmy General Motors na město Flint ve státě Michigan. Vtipný dokument o vážných tématech z roku 1989 získal režisérovi, proslavenému později snímky Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11, řadu filmových cen.

Titul filmu naznačuje Mooreovu snahu spojit se s předsedou představenstva General Motors Rogerem Smithem a udělat s ním rozhovor. Třebaže Moore projevil svou pověstnou buldočí povahu a dělal problémy členům mnoha ochranek, získat kýžené interview se mu nepodařilo.

Roger a já (Roger & Me)

USA 1989, 87 minut

Jedna z největších firem v USA General Motors se v osmdesátých letech rozhodla uzavřít část svých továren, čímž během krátké doby přišlo o práci až 30 tisíc lidí. Michael Moore zkoumá důsledky, které měla tato skutečnost na lidi v michiganském městě Flint, odkud on sám pochází. Práce v automobilce zde byla zdrojem obživy pro většinu lidí a uzavření továren znamenalo drastický zásah do života města, mimo jiné i nárůst kriminality a vylidnění celých čtvrtí. V Mooreově podání je upadající městečko Flint metaforou celé Ameriky.