Brian Jones a medvídek Pú kamarádí s Rolling Stones

Praha – Britský rock’n’roll se v 60. letech otřásl v základech, když na scénu vpadli neuhlazení Rolling Stones. Rozverná parta kolem Micka Jaggera byla tehdy protipólem kapely The Beatles, která vždy vystupovala v nažehlených oblecích. Tahoun formace, kytarista Brian Jones, se ale v roce 1969 utopil v bazénu. Příběh o jeho neutěšeném životě nyní vypovídá hra z repertoáru Dejvického divadla.

Ačkoliv to byl právě Brian Jones, kdo zpočátku kapelu vedl, o svoji výsadní pozici pomalu přicházel drogovými a sexuálními excesy. Keith Richards ve svém životopisu uvedl, že už to s Jonesem kvůli drogám dále nemohli vydržet, a proto mu v červnu ’69 dali vale. Jeho místo pak obsadil Mick Taylor.

Zhruba o měsíc později ale vyhozený hudebník utonul za nevyjasněných okolností v bazénu svého domu. Jedna z hlavních příčin úmrtí mohly být právě návykové látky. Příznivci konspiračních teorií však zastávají verzi, že Jonese někdo zavraždil. Zemřel ve věku sedmadvaceti let, stejně jako „stars“ Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain nebo Amy Winehouse.

Umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot napsal a následně zrežíroval inscenaci o životním příběhu tohoto slavného muzikanta. Ale nejde jen o suché převyprávění smutného příběhu – v ději se totiž objeví i medvídek Pú, Králíček nebo oslík Ijáček. Jejich přítomnost v Brianových tripových snech není náhodná – Jones totiž bydlel v sídle, kde autor Alan Alexandr Milne stvořil svět Stokorcového lesa.

Miroslav Krobot přiznává, že se k napsání hry inspiroval ve zmíněné autobiografii Život Keitha Richardse. A jak sám vnímá výsledek? „Je to příběh člověka, který se rozhodl, že odejde a teď nás zajímá způsob, jakým odchází,“ uvedl. Smíření? Rekapitulace? Ani jedno. Režisér vnímá Jonesovo rozloučení jako radostné. Představení Brian navíc podle dramaturga Karla Tománka skládá poctu divadlu vycházející ze šedesátých let.

Nahrávám video

Pokud se skalní fanoušci britské legendy strachují o provedení skladeb, mohou od svých obav klidně upustit. Ve hře se sice zpívá, to ano, ale účinkující se Rolling Stones nesnaží nikterak vyrovnat – už proto je třeba  naschvál ošizen zvuk bicích. Jde prý spíše o představu a snahu pochopit, jak čtveřice písně skládala.

V hlavních rolí se představí herci Jaroslav Plesl, David Novotný, Hynek Čermák, Martin Myšička, Pavel Šimčík a další.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bratříčku, drž sa, vzkazuje slovenský výtvarník s ironií Čechům

Důležité okamžiky českých a slovenských dějin zobrazuje výtvarník Matúš Maťátko. Vystavuje je ostravský Dům umění pod názvem Bratříčku, drž sa. Titul výstavy vychází z textu písně Karla Kryla. Ve svých dílech autor ironicky komentuje minulost bývalého Československa i současnost obou samostatných států.
před 11 hhodinami

Do Účka se chodilo na Kryla i studentské kapely. Univerzita klub obnoví

Jeden z nejznámějších studentských klubů v Olomouci, U-klub v areálu vysokoškolských kolejí, se znovu otevře. Prostor, ve kterém vystupovali regionální hudebníci i tuzemské hvězdy, je zavřený od roku 2018. Univerzita Palackého hudební scénu plánuje zrekonstruovat a vrátit do ní nejen koncerty, ale i divadlo, debaty či workshopy.
před 13 hhodinami

VideoVánoční pohádka ve znakové řeči bude vyprávět o sudičkách

Sudičky jsou hlavními hrdinkami vánoční pohádky ve znakovém jazyce, kterou právě natáčí Česká televize. Snímek s názvem Poslední sudička vypráví příběh Mořenky, která se zpočátku svému poslání brání.
před 15 hhodinami

Kouření škodí zdraví, ale ne image. V popkultuře je zas cool

Navzdory všem důkazům o škodlivosti, varujícím nápisům a rentgenům prokouřených plic se zdá, že móda kouření se vrací. O celebritách fotících se se zapálenou cigaretou se mluví jako o sílícím trendu. Řady influencerů rozšířili cigfluenceři.
27. 7. 2026

AVU zřídila pietní místo za Knížáka, galerie chystají retrospektivy

Pražská Akademie výtvarných umění (AVU) zřídila v hlavní budově na Letné pietní místo za Milana Knížáka, sdělil mluvčí AVU Vít Novák. Knížák, který zemřel v neděli ve věku 86 let, byl v letech 1990 až 1997 rektorem školy. Moravská galerie v Brně připravuje na podzim roku 2027 velkou Knížákovu retrospektivní výstavu, uskutečnit se má v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Knížákovu retrospektivu chystá i Národní galerie v Praze (NGP). Vláda rozhodla o pohřbu se státními poctami.
27. 7. 2026Aktualizováno27. 7. 2026

Malý princ přistál v opeře na Otáčivém hledišti

Jedinou letošní premiérou Otáčivého hlediště v Českém Krumlově je Malý princ. Jde o operní zpracování slavného knižního příběhu. Dílo britské skladatelky Rachel Portmanové zní v České republice vůbec poprvé.
27. 7. 2026

Knížák byl výrazná osobnost a budil kontroverze, vzpomíná kulturní scéna

Výtvarník Milan Knížák byl podle oslovených představitelů české kulturní scény výraznou osobností, která se zasloužila o Akademii výtvarných umění a ovlivnila řadu studentů. Zároveň však budil kontroverze. Někdejší ředitel pražské Národní galerie a bývalý rektor Akademie výtvarných umění (AVU) zemřel v neděli ráno ve věku 86 let.
26. 7. 2026Aktualizováno26. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.