Antonín Mánes: Krajina se zříceninou opatství v Kelso

K čelným představitelům české preromantické krajinomalby patřil bezesporu i malíř Antonín Mánes. Slohový práh mezi klasicismem a romantismem v jeho tvorbě znamenají 20. léta 19. století. Jeho díla do té doby obsahovala často antické stavby nebo renesanční scény s pastýři, později se ale začaly na jeho plátna promítat stavby středověké, románské a gotické, a místo pastýře nastupuje poutník. K dílům vznikajícím v duchu raného romantismu náleží i jeho obraz Krajina se zříceninou opatství v Kelso.

Antonín Mánes vycházel z romantismu máchovského, literárně orientovaného. Máchův poutník byl ale spíš vyděděncem, kdežto Mánesův byl pozorovatelem, který prochází krajinou a hledá v ní krásné přírodní prvky, pociťuje její sílu a půvab - v duchu idejí Rousseauových či Herderových. Významným motivem plátna je zřícenina starého opatství v jižním Skotsku, jež bylo založeno v roce 1128 skotským králem Davidem I.

Ve 30. letech pokračuje Antonín Mánes v mapování české krajiny (pohled na Kokořín, krajina s Křivoklátem). Na zakladatelskou osobnost české preromantické krajinomalby poté navázala generace českých romantiků, která nastoupila v 50. letech, mezi nimi Adolf Kosárek nebo Bedřich Havránek. O detailech díla Antonína Mánesa pohovoří ředitelka Sbírky umění 19. století NG Šárka Leubnerová.

10 minut
Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Krajina se zříceninou opatství v Kelso
Zdroj: ČT24

Šárka Leubnerová je od roku 2010 ředitelkou Sbírky umění 19. století, kde od roku 1985 pracovala jako kurátorka. Odborně se zabývá českou malbou 19. století, připravila řadu autorských i tematických výstav, v poslední době to byly monografické projekty Wilhelm Riedel (NG v Praze, 2008-2009), August Bedřich, Charlotta a Louisa Piepenhagenovi (NG v Praze, 2009) a Adolf Chwala (NG v Praze, 2011), podílela se na přípravě posledních tří stálých expozic Sbírky umění 19. století.

Seriál Národní galerie nikdy nezavírá pokračuje opět v neděli 22. ledna. Všechny předešlé díly naleznete zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 16 hhodinami

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
před 17 hhodinami

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
před 20 hhodinami

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
před 23 hhodinami
Načítání...