Turisté se na olympiádu neženou, pekingské hotely zejí prázdnotou

Peking - Čtyři dny před zahájením olympijských her zeje velká část pekingských hotelů prázdnotou a zdá se, že některé z nich ani ve svátečních dnech světového sportu nebudou plně obsazeny. Hoteliéři proto srážejí ceny za ubytování mnohdy až o polovinu. Nízký počet rezervací, který zůstal daleko za očekáváními, způsobily zejména problémy při získávání víz a špatný obraz Číny v očích zahraničních turistů.

 Na otázku, zda by mohly rezervovat deset pokojů na tento víkend včetně večera zahajovacího ceremoniálu, odpověděla řada hotelů se třemi a čtyřmi hvězdičkami kladně. Hoteliéři vesměs uváděli, že mají volných pokojů dostatek, a byli ochotni nabízet značné slevy.

Turisty z ciziny odrazují od čínské metropole obavy ze znečištěného ovzduší, hrozby teroristických útoků a obtíže při získávání víz. Od počátku letošního roku počet zahraničních návštěvníků Pekingu klesl o pětinu, uvedl pekingský úřad pro turistický ruch.

Situaci pekingských hotelů podle něj ještě zhoršuje stavební boom, který v hlavním městě vytvořil nadbytek ubytovacích kapacit. Nyní je v Pekingu o nejméně 20 hotelů více než před rokem.

Na období olympiády zůstává dosud neobsazena více než polovina pokojů ve čtyřhvězdičkových hotelích. Některé hotely tříhvězdičkové kategorie a nižší jsou obsazeny dokonce jen z deseti procent. Levnější hotely by se však podle činitelů pekingského turistického úřadu měly zaplnit domácími turisty, kteří objednávky většinou nechávají na poslední chvíli.

Mnohem lépe se daří hotelům na opačném konci spektra. Většina ubytovacích zařízení pyšnících se pěti hvězdičkami, má vyprodáno. Řada nejlepších hotelů je zamluvena pro jednotlivé olympijské týmy, delegáty a vládní činitele.