Stanjura chce ke konci roku zrušit elektronickou evidenci tržeb. ANO tomu hodlá vzdorovat

5 minut
Události: Ministerstvo hodlá zrušit EET
Zdroj: ČT24

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla skončit ke konci letošního roku. České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jeho resort nyní připravuje konkrétní návrh novely zákona. Hnutí ANO proti tomu chystá ve sněmovně odpor. EET je z rozhodnutí minulé vlády do konce roku 2022 dobrovolná.

Ministr financí chce zrušit EET, ale zároveň připouští, že by systém mohl být dál v provozu na dobrovolné bázi. Podnikatelé by tak evidovat tržby mohli, ale nemuseli.

Předloha o EET má podle ministra financí vzniknout nejpozději do konce března, aby do konce roku stihla projít celým legislativním procesem – i proto, že ve sněmovně se očekává snaha části opozice návrh zablokovat.

To potvrzuje i předsedkyně klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Bylo to zpolitizováno, je to krok zpět. Budeme na to upozorňovat, bude to opravdu velice tvrdá debata na půdě Poslanecké sněmovny.“ Právě hnutí ANO vznik elektronické evidence tržeb v minulosti prosadilo, podle Schillerové narovnávala podnikatelské prostředí. 

Dobrovolnost ještě ministerstvo vyhodnocuje

Ministr financí ale na zrušení trvá. I kdyby opozice zákon blokovala, chce ho prosadit. „Když je EET přerušená do konce roku 2022, nemá cenu, aby se rozběhla na nějakých pár měsíců a pak byla úplně zrušena,“ řekl Stanjura.

Resort financí nyní ještě analyzuje, zda nenechat část systému běžet, aby podnikatelé mohli tržby registrovat dobrovolně jako nyní. V takovém případě by ti evidující mohli získat některé výhody.

„Bude logicky odpovídající nižší míra kontroly, což bude i výhodné pro finanční úřady, které se mohou soustředit na nejvíc problematické a podezřelé případy, tak to může fungovat. Ale musí se to pořádně rozmyslet, jestli se to státu skutečně vyplatí,“ soudí předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Pro zrušení EET je i hnutí SPD. „Pro většinu lidí – hlavně malých a středních podnikatelů – je to přítěž, a tam se to budeme snažit zrušit,“ řekl předseda poslaneckého klubu Radim Fiala.

Stanjura: U točeného piva daň zpřehledníme

Se zavedením třetí a čtvrté vlny evidence se bývalá vláda rozhodla snížit také DPH na točené pivo. To začalo platit, i když evidence byla nakonec odložena. Takové pivo ale musí být součástí stravovací služby, změna se tedy nedotkla třeba stánků, kde tak platí jiná – vyšší – daň než třeba v restauraci.

„V tom musíme udělat pořádek, je to skutečně nepřehledné. Ale půjdeme cestou, že budeme používat nižší sazbu daně. Ne, že budeme tu daň někomu zvyšovat z důvodu, aby to bylo přehlednější pro stát,“ uvedl ministr. Konkrétnější však nebyl.

  • Nový kabinet počítá i s dalšími změnami v daňovém systému. Podle programového prohlášení plánuje například zvýšení limitu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty a limitu pro paušální daň. Nově by byla hranice v obou případech dva miliony korun. Změny mají platit od příštího roku.
  • Vedle zrušení elektronické evidence chce kabinet Petra Fialy také upravit kontrolní hlášení. Zatím ale nekonkretizoval jak.
  • Nový kabinet má zároveň v plánu valorizaci slevy na poplatníka. V minulosti politici rozhodli, že pro příjmy za rok 2021 činí sleva 27 840 korun, za rok 2022 pak 30 840 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
před 3 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 18 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánovčera v 21:00

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
včera v 07:30

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
včera v 07:00

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
11. 1. 2026
Načítání...