Souboj pokračuje. USA chtějí omezit čínské investice do amerických technologických firem

Ministerstvo financí Spojených států připravuje opatření, která by zabránila firmám s nejméně pětadvacetiprocentní čínskou účastí kupovat americké podniky s „průmyslově významnou technologií“. S odkazem na své zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Avizovaný krok představuje další eskalaci obchodního konfliktu prezidenta Donalda Trumpa s Čínou.

Omezení mají být oznámena v pátek, do té doby se ale může limit na vlastnický podíl ještě změnit, uvedly zdroje.

Americké ministerstvo obchodu a Rada pro národní bezpečnost podle WSJ navrhují posílit kontrolu vývozu tak, aby se zabránilo dodávkám vyspělých technologií do Číny. Ta nyní rozvíjí svůj plán Made in China (viz box).

Agentura Reuters uvedla, že ministerstvo financí se chce odvolat na zákon International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) z roku 1997, který razantně rozšiřuje pravomoci amerického prezidenta. Dává mu právo zmrazit jakákoli aktiva z titulu obav o národní bezpečnost. Zákon IEEPA byl uplatňován v širším měřítku po září 2001, aby Spojené státy odřízly teroristické organizace od financí.

Například před třemi lety se Číňané neúspěšně pokoušeli koupit amerického výrobce paměťových čipů Micron Technology. V současné době firma čelí v Číně vyšetřování – spolu s dalšími zahraničními výrobci – kvůli růstu cen čipů.

  • Jedním z cílů plánu rozvoje zpracovatelského průmyslu s názvem Made in China 2025 je zlepšit schopnosti Číny v oblasti pokročilých informačních technologií, letectví, strojírenství, farmaceutických technologií, automobilového průmyslu, robotiky a dalších špičkových technologií.
  • Zdroj: ČTK

 Trumpova administrativa se podle WSJ zaměří pouze na nové obchody, přičemž nebude dělat rozdíl mezi čínskými státními a soukromými firmami.

Bílý dům koncem května uvedl, že Trumpova administrativa bude pokračovat v úsilí o omezení investic čínských společností ve Spojených státech a že „zlepší“ kontrolu vývozu zboží dodávaného do Číny. Podrobnosti mají být oznámeny do 30. června.