Rekordní ceny benzinu dohnaly Kaliforňany k čerpání zimní směsi

Los Angeles - Nejlidnatější americký stát Kalifornie se snaží srazit vysoké ceny benzinu. Tamní obyvatelé v současnosti za galon běžného benzinu v průměru platí rekordních 4,66 dolaru (v přepočtu asi 23,5 korun za litr). Průměrná cena v zemi je přitom o víc než čtyři koruny nižší. K dostání je proto nyní předčasně levnější zimní směs benzinu. Za nárůstem cen stojí zejména požár v rafinerii u San Franciska.

„Ceny benzinu v Kalifornii vystoupaly na dosud nejvyšší úroveň. Má to nepřijatelné dopady na spotřebitele i malé firmy,“ uvedl kalifornský guvernér Jerry Brown. V neděli proto nařídil, aby se ve státě již nyní začala prodávat levnější zimní směs benzinu, která se odpařuje rychleji než letní a více znečisťuje ovzduší. Jinak se na čerpací stanice dostává až na začátku listopadu.

Zásoba pohonných hmot v Kalifornii by díky tomu měla vzrůst až o deset procent, což by také mohlo přispět k poklesu cen, uvedl deník The New York Times. „Vzhledem k malým zásobám benzinu a následnému nárůstu cen bychom neměli se začátkem výroby zimní směsi čekat až na konec měsíce. Když rafineriím umožníme brzký přechod na zimní směs, mohlo by to zvýšit zásoby a upustit trochu páry z hrnce, aniž by to mělo výrazný dopad na kvalitu vzduchu,“ uvedl Brown.

Hořící rafinérie na předměstí San Franciska
Zdroj: ČT24

Cena benzinu v USA a v EU je stále nesrovnatelná

Za nárůstem cen jsou problémy v několika kalifornských rafineriích. Zejména pak požár v rafinerii nedaleko San Franciska, který ji před dvěma měsíci vyřadil z provozu. Podnik stále plně neobnovil výrobu. Minulý týden pak výpadek proudu omezil produkci rafinerie ve městě Torrance. Podle odborníků bude mít postupné obnovení provozu v rafineriích na ceny benzinu pravděpodobně větší dopad než kroky kalifornské vlády.

Benzin v Kalifornii je tradičně dražší než ve zbytku země s výjimkou Havaje. Benzin zdražuje i ve zbytku Spojených států. Nynější průměrná cena 3,81 dolaru za galon je o 42 centů vyšší než před rokem. Benzin v USA je ale stále výrazně levnější než v Evropské unii. Američané na druhou stranu do práce dojíždějí na mnohem větší vzdálenosti.

Ropná společnosti BP
Zdroj: Bernd Thissen/ISIFA/EPA

Americká firma Marathon Petroleum získá od BP texaskou rafinerii

Britský ropný a plynárenský gigant BP se dohodl na prodeji své texaské rafinerie a související infrastruktury americké firmě Marathon Petroleum. Získá tak až 2,5 miliardy dolarů (48 miliard korun). BP se snaží prodejem majetku sehnat dostatek peněz na uhrazení škod, které
způsobila havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010.
   
Texaská rafinerie BP patří mezi největší ve Spojených státech. V roce 2005 v této rafinerii došlo k explozi, která 15 zaměstnanců zabila a téměř 200 zranila. BP tehdy byla nucena zaplatit pokutu 13 milionů dolarů.

Marathon Petroleum se díky transakci stane čtvrtým největším provozovatelem rafinerií v USA. Firma zaplatí téměř 600 milionů dolarů za rafinerii a infrastrukturu a 1,2 miliardy dolarů za zásoby ropy a ropných produktů. Během příštích šesti let by mohla zaplatit dalších 700 milionů dolarů, pokud budou splněny blíže nespecifikované podmínky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 13 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
včera v 08:27

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025
Načítání...