Pražští taxikáři dávají Uberu poslední šanci. Buď předpisy pro taxikáře, nebo žaloba

Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby dává poslední šanci společnosti Uber. Sdružení zastupující několik pražských taxislužeb firmě poslalo předžalobní výzvu. Žádá v ní, aby Uber začal v Česku dodržovat stejné předpisy jako ostatní taxikáři. Pokud firma jejich požadavek do konce září nesplní, podají na ni žalobu.

„Společnost UBER B.V. v podstatě provozuje na území Prahy komerční taxislužbu, aniž by dodržovala závazné právní předpisy. Toto protiprávní jednání společnosti významně narušuje fungování trhu a hospodářské soutěže v oblasti provozování taxislužby a značně poškozuje zájmy našeho klienta i samotných zákazníků a veřejnosti,“ sdělil advokát Martin Řanda z kanceláře Řanda Havel Legal, která sdružení zastupuje.

Pokud Uber dobrovolně nevyhoví předžalobní výzvě, budou se pražští taxikáři domáhat svých nároků žalobou. Tu zatím plánují na první polovinu října.

Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby ovšem v červenci neuspělo u soudu s návrhem předběžného opatření na zakázání služby UberPOP.

V Praze jezdí téměř 5000 vozidel taxi. Uber má v Praze více než 1000 aktivních partnerských řidičů, kteří zrealizovali alespoň jednu jízdu za posledních 90 dní. Služba funguje ve více než 380 městech 66 zemí světa včetně Prahy. Aplikace je volně ke stažení na jakýkoli chytrý mobilní telefon. Zákazníci se z ní dozvědí jméno řidiče, naleznou jeho fotografii, detaily o vozidle, jeho registrační značku a rovněž se dozvědí, kde momentálně stojí.

Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby bylo založeno za účelem hájení zájmů provozovatelů taxislužby, provozovatelů dispečinku taxislužby, provozovatelů příležitostné osobní silniční přepravy i provozovatelů souvisejících činností. Aktivní jsou zejména zástupci firem Taxi Praha, Profesional Taxi a Modrý Anděl (nezaměňovat s Asociací koncesionářů v taxislužbě).