Moneta se loni vrátila k růstu zisku. Dividenda by mohla přesáhnout šest korun na akcii

Monetě Money Bank loni vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 1,7 procenta na 10,2 miliardy korun. Vedení banky plánuje navrhnout dividendu 6,15 koruny na akcii. V minulých letech ovšem byla vyšší, za předchozí rok si akcionáři přišli na osm korun na akcii před zdaněním a o rok dřív banka vyplatila necelých deset korun na akcii.

Objem úvěrů pro občany Monetě loni stoupl o 22,1 procenta na 74,8 miliardy korun. Velkou zásluhu na výsledku měly hypotéky, které meziročně posílily o 55,8 procenta na 31,4 miliardy korun. Vyšší zájem byl i o spotřebitelské úvěry a financování automobilů.

Meziročně lepší výsledek banka zaznamenala také u komerčních úvěrů, a to o 6,7 procenta na 65,3 miliardy korun. Úvěry pro podnikatele a malé firmy meziročně vzrostly o 63,1 procenta na 4,5 miliardy korun.

Vývoj ceny akcií Monety na pražské burze v uplynulém roce
Zdroj: Burza cenných papírů Praha

Čisté úrokové výnosy banky loni vzrostly o 0,6 procenta na 7,4 miliardy korun. „Společně s úspěšným prodejem historických nevýkonných úvěrů přispěly k vyšším celkovým provozním výnosům,“ uvedl generální ředitel Tomáš Spurný. Dodal, že banka loni snížila náklady o necelá dvě procenta na 4,9 miliardy korun.

Moneta by v budoucnu mohla splynout s Air Bank

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Loni v říjnu Moneta spustila proces k případnému spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Po uskutečnění transakce by měla vzniknout dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank. Spojení musí odhlasovat valná hromada Monety a potřeba je i souhlas regulátorů trhu.

Hlavním faktorem, který ovlivní výkonnost akcií Monety v následujících měsících, budou podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera jednání o fúzi. Slova managementu naznačují, že vedle snížení ceny by se měla změnit i struktura transakce. Její nová struktura by měla znesnadnit PPF Monetu ovládnout, podotkl. Po 11:00 na pražské burze akcie Monety posilovaly o 1,7 procenta na 78,45 korun.