Koaliční jednání v Německu: Nad ekologickou elektřinou se stahují mračna

Berlín - Německé strany CDU/CSU a SPD se dohodly na změnách v energetické politice. Nová opatření by měla odvrátit hrozbu prudkého nárůstu nákladů na elektřinu. Změny ale mimo jiné zahrnují i výrazné omezení podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. Strany k této dohodě o víkendu dospěly v rámci povolebního jednání o vytvoření velké vládní koalice konzervativců a sociálních demokratů.

Dohoda počítá především s omezením plánů na rozvoj větrné energie. Dosavadní plán předpokládá nárůst kapacity mořských větrných elektráren do roku 2020 na 10 000 megawattů. Koaliční dohoda však tento cíl snižuje na 6 500 megawattů, u pozemních větrných elektráren navíc počítá s omezením subvencí.

Dohoda by měla být schválena v pondělí během velkého kola koaličních rozhovorů. Úřadující ministr životního prostředí Peter Altmaier (CDU) v souvislosti s dohodou hovoří o doposud největší změně zákona o energii z obnovitelných zdrojů od jeho schválení.

Sporným bodem zatím zůstává cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektřiny. CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové chce, aby tento podíl do roku 2030 dosáhl 50 až 55 procent, zatímco SPD prosazuje nárůst na 75 procent. V současnosti tento podíl činí 25 procent.

Zatím není jisté, že dohodnutá opatření zastaví růst cen elektřiny. Němci nyní platí náklady na podporu obnovitelné energie prostřednictvím ekologických poplatků zahrnutých do cen elektřiny. V letošním roce by celková výše těchto poplatků měla činit 20,3 miliardy eur (téměř 550 miliard korun), napřesrok by měla stoupnout na zhruba 23,5 miliardy eur.