Italští poslanci schválili balík úspor

Řím - Dolní komora italského parlamentu dnes odsouhlasila balík úsporných opatření, jehož schválení vláda Maria Montiho spojila s osudem celé vlády. Cílem úspor, které mají pomocí vyšších daní a větších škrtů přinést 33 miliard eur (asi 836 miliard korun), je snížit státní deficit a oživit ekonomiku Itálie. Očekává se, že návrh schválí i senátoři, kteří o úsporném plánu mají hlasovat ještě před Vánocemi.

V dolní komoře se pro přijetí opatření vyslovilo 495 poslanců, 88 jich bylo proti. Premiér Monti slíbil, že jeho tvrdý plán úspor vynucený krizí, který ovšem vyvolává v zemi sociální neklid, uchrání Itálii před bankrotem a před podobným osudem, jakému čelí Řecko.

Premiér poslance varoval, že pokud by se Itálii nepodařilo zvrátit hospodářský propad a obnovit důvěru mezinárodních trhů, mělo by to dramatické následky. „Mohlo by to dospět až k ohrožení společné měny,“ prohlásil uznávaný ekonom Monti, který nedávno na základě dohody většiny parlamentních stran vystřídal v čele kabinetu Silvia Berlusconiho.

Dvě největší strany v italském parlamentu - Berlusconiho středopravicová strana Lidu svobody i středolevicová Demokratická stana - vládní plán podporují, ačkoliv obě se snaží zmírnit dopady na své klíčové voliče. Jsou si vědomy toho, že sabotování plánu by mohlo způsobit ekonomickou katastrofu a vyústit v bankrot země i rozpad eurozóny. „Toto je teprve začátek. Naším cílem je zachránit naši zemi,“ zdůraznil lídr Demokratické strany Dario Franceschini.

Úspory a reformy navrhované vládou by měly zajistit vyrovnaný rozpočet do roku 2013. Jádrem Montiho reforem jsou penzijní reforma a také změny v daních. Například až deset miliard eur by mělo přinést opětné zavedení daně z nemovitosti. Podobnou částku by měl stát uspořit také zvyšováním věku pro odchod do důchodu a zmrazením penzí v příštích dvou letech pro důchodce s příjmem nad 1400 eur (zhruba 35 600 korun) měsíčně. 

Mario Monti
Zdroj: ČTK/AP/Pier Paolo Cito

Utahování opasků tvrdě doléhá na běžné obyvatelstvo, které neváhá proti úsporám protestovat. Šéfka nejvěští italské odborové federace CGIL ve středu varovala, že vláda úspornými opatřeními riskuje sociální explozi.