Firmy mají na začátek roku optimistické náborové plány. Pracovní trh je ale vyčerpaný

Čeští zaměstnavatelé plánují v prvním čtvrtletí příštího roku nadále nabírat nové zaměstnance. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku. Překážkou však může být trh práce, který je podle ekonomů prakticky vyčerpaný. Ve světě pak největší náborové tendence vykazují země jako Tchaj-wan, Japonsko, Indie nebo USA.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu nadále šest procent zaměstnavatelů, naopak tři procenta očekávají snižování počtu zaměstnanců. Na 90 procent oslovených pak během prvního čtvrtletí změnu nechystá. Takzvaný čistý index trhu práce tak činí plus tři procenta, v předchozím čtvrtletí to bylo plus jedno procento.

„Aktuální výsledky průzkumu jsou nejoptimističtější předpovědí pro první čtvrtletí za celou historii průzkumu v Česku od roku 2008,“ upozornila generální ředitelka ManpowerGroup pro ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Nejsilnější náborové aktivity vykazují velké společnosti nad 250 zaměstnanců, kde 42 procent předpokládá růst počtu pracovníků. Pouze čtyři procenta chtějí snižovat počty lidí. Mezi středními podniky má náborové plány 21 procent firem, zatímco devět procent počítá s poklesem.

Mezi malými chce nabírat devět procent, ale tři procenta plánují pokles. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí nejmírnější náborové prostředí.

Podniky v energetice a stavebnictví chtějí nabírat další lidi

Nejvíce chtějí zaměstnávat firmy v energetice, kde čistý index trhu práce dosahuje 19 procent. Silný nárůst počtu pracovních sil očekávají i zaměstnavatelé ve stavebnictví s 12 procenty. Největší pokles očekávají zaměstnavatelé v ubytování a stravování s minus třemi procenty.

Geograficky je nejsilnější záměr přijímat nové lidi v Čechách, zatímco na Moravě se čeká spíš oslabení počtu pracovních sil.

  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody: +19 %
  • Stavebnictví: +12 %
  • Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům: +6 %
  • Ubytování a stravování: –3 %
  • Těžba nerostných surovin: –2 %
  • Velkoobchod a maloobchod: –1 %

Nezaměstnanost v listopadu v tuzemsku klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. V listopadu zároveň přibylo volných pracovních míst, meziměsíčně téměř o čtyři tisíce na 213 790. Podle ekonomů je trh práce prakticky vyčerpaný a stává se bariérou dalšího růstu ekonomiky.

Celosvětové výsledky průzkumu pro první čtvrtletí jsou většinou pozitivní a zaměstnavatelé ve 41 ze 43 zemí očekávají různou míru růstu počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé v řadě zemí, včetně Austrálie, Japonska, Norska, Polska, Rumunska a USA, hlásí dokonce nejsilnější náborové plány za posledních pět let.

Větší optimismus nabírat lidi ve srovnání s Českem vykázalo i Slovensko. Z dalších sousedních států mají stejné nebo menší náborové ambice jako české podniky v Německu a v Rakousku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026
Načítání...